Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диабетът – тихият убиец

"Спасете семейството" е мотото на тазгодишното отбелязване на 14 ноември – Световния ден за борба с диабета

БНР Новини
Снимка: Pixabay

Захарният диабет е едно от най-разпространенитe социално значими заболявания. По данни на Международната диабетна федерация с тази диагноза живеят над 387 млн. души, т.е. всеки 12-и човек по-света е с диабет, като близо половината от тях не знаят за заболяването си. Затова диабетът се нарича "тихият убиец". Най-често диабетът се открива случайно по повод късните проявления на болестта.

В навечерието на Световния ден за борба с диабета в предаването "За здравето" гостува проф. Цветалина Танкова. Тя изяснява, че за диабета от тип 1 доскоро се смята, че е "младежки диабет", но сега е ясно, че може да възникне във всяка възраст. Големият проблем обаче, причината да се говори за епидемия, е диабетът тип 2 – той е един от големите бичове на съвременната цивилизация, тъй като е в корелация с начина на живот, храненето, застояването и липсата на физическа активност.

проф. Цветалина ТанковаКакво представлява старческият диабет и защо се нарича така?

"Названието беше нещо като оправдание, едва ли не нещо естествено с настъпването на възрастта – казва проф. Танкова. – Но тип 2 може да засегне и деца – най-често с наднормено тегло, заседнал начин на живот и пр."

Благодарение на съвременната медицина от смъртоносно заболяване, диабетът се превърна в състояние, с което може да се живее. Проблемът идва с това, че всеки втори човек с диабет у нас няма добър контрол.

Според д-р Танкова причината е, че обучението на хората не е на ниво.

"Човекът с диабет до края на живота си трябва да знае какво да прави и как да се грижи всекидневно за себе си. Обучението е един от основните елементи на лечението. 

България беше много напред – каза още тя. – Бяхме пионери в обучението – от 1997 до 2000 г. имаше 56 работещи центъра за обучение на хора с диабет.

Оказва се, че с годините лекарите стигат до един комплексен подход, при който се контролират не само нивата на захарта, но и цялостното състояние на пациента. 

Вече има медикаменти, които помагат на хората с диабет да живеят не само пълноценен, но и дълъг живот" – завършва д-р Танкова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05