Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейска седмица на роботиката

6
Виден Димитров – ръководител на двете школи "Робопартанс" в София, и Нина Цанева
Снимка: БНР

От днес започва Европейската седмица на роботиката. "Робопартанс" е първата школа по роботика в България създадена през 2009 г. Роботиката съчетава програмиране, конструиране, механика и като цяло инженерни науки, и е невероятен начин начинаещи да придобият практически и теоретични знания и като по-големи да се подготвят за реални специалисти. "Робопартанс" има 10 школи в различни градове на страната и съвместни програми за обучение по роботика в партньорство с десетки училища и предприятия.

Наша школа дава на света онлайн платформа за обучение по роботика

Виден Димитров – ръководител на двете школи "Робопартанс" в София, преподавател по роботика, старши мениджър в IBM България, баща на две момчета и запален пилот на дрон – разказа пред "Нашият ден" за роботиката, как тя променя живота ни и за българската онлайн платформа на световно ниво.

"Нашият опит показва, че най-добрата възраст е втори клас. Обучението става неусетно, защото роботиката се въвежда чрез конструктори – лего и т.н. – и децата преминават неусетно от своя свят на игри и конструиране на замъци и колички в един свят, в който играчките се раздвижват и програмират. 

Как учат децата

"Това е изключително интерактивно обучение. Децата са много мотивирани – научават под формата на игра страшно много неща, които им отварят мирогледа, по-широк поглед за света около тях. С помощта на роботиката децата откриват своя талант и най-вече се забавляват."

А ние всички учим най-добре, когато се забавляваме

"В нашите училища има една рамка. Може би учителите са превърнати в администратори. И за творчеството не остава място."

Ключово е тези школи по роботика да се интегрират в учебния процес, за да превърнем нашето образование в едно качествено образование.

Димитров разказа за 10-годишната Тайра Мелтемова, ученичка в "Робопартанс", която през октомври спечели наградата на ADA - 2019 European Digital Girl of the Year Award. Тайра комбинира технологията с езика на жестовете. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05