Той е млад френски писател, роден през 1987 г., вече награждаван за първите си две книги. И си струва името му да бъде запомнено от българските читатели, които несъмнено ще се влюбят в неговото писане. Те ще имат възможност да разговарят на живо с него по време на Софийския литературен фестивал през декември.
Третата му книга, излязла във Франция през 2017-а, вече е преведена на български от Галина Меламед. Нарича се „Някой си господин Пекелни“ и е апология на литературата, на писането, на писателите…
Книгата разказва за Ромен Гари, за родното му място Вилнюс, където като малко момче един напълно незабележим съсед господин Пекелни го моли да споменава името му, щом стане известен и се среща с други известни личности. Известността на Гари е предречена от майка му, но книгата не е биография на писателя. Тя отдава почит на него и на литературата.
Литературното разследване на Дезерабл за това кой е господин Пекелни е мистификация съвсем в духа на Ромен Гари. Авторът също присъства в книгата с някои автобиографични моменти, като показва не само своята любов към литературата, но и широката си ерудиция, въздействащия си стил.
Тази книга не може да бъде разказана. Както любовта присъства в многото разкази, в детайлите, в духа, който носи, така и в „Някой си господин Пекелни“ присъства триумфът на литературата. Прочетете я!
На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР. Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев , който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер. Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин. Ася Николова , директорът на Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, разказва в "Нашият ден" за честванията в родния град на поета революционер. Днешният празник е съобразен с новия..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която се опитва да следва примера на героя от разказа, актрисата, която беше Ирина във филма "Защото обичам лошото време" и която е пресъздавала немалко образи на сцената в театър "София", а и на малкия..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg