Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КЗД ще обжалва решение на Сливенския административен съд

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Доц. д-р Ана ДжумалиеваПрез април 2019 г. Комисията за защита от дискриминация (КЗД) постанови решение по жалба на родители от Сливен срещу Регионална здравна инспекция – Сливен, че синът им, заради това, че не е имунизиран, е бил спрян принудително от посещение на детска градина, а те двамата не получават и месечни помощи по чл. 7 от Закона за семейните помощи за деца.

Решението е на трети специализиран състав на КЗД, който установи, че не е извършена дискриминация спрямо жалбоподателите от страна на Регионалната здравна инспекция – Сливен, и министъра на здравеопазването, като оставя жалбата без уважение.

След обжалване на решението на КЗД от страна на родителите, Сливенският административен съд прие решение, с което установява, че по отношение на родителите на две сливенски деца Регионалната здравна инспекция - Сливен е осъществила пряка дискриминация за това, че е издала предписание децата да не бъдат допускани до посещение на държавна детска градина, тъй като нямат поставени задължителни ваксини съобразно имунизационния календар.

Решението ще бъде обжалвано от КЗД в законоустановения срок.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24