Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново начало за камерната опера в Благоевград

3
Снимка: Камерна опера - Благоевград

В края на миналата година се разшумя около идеята Благоевградската камерна опера да бъде закрита. Половин година по-късно тя вече има ново ръководство. Неин директор е оперният певец Бойко Цветанов, а диригент Христо Христов.

Първата постановка е на 26 декември 1977 г. „Слугинята господарка“ на Перголези. Почти десет години съставът е без собствена сграда и използва други сцени в града. През 1987 г. сградата на читалище „Никола Вапцаров“ е преустроена като оперна.

„Само три сгради в страната са строени специално за опера. Има и орган“ – казва Христо Христов. За жалост състоянието е плачевно и е необходим спешен ремонт“.

„На първия концерт, който направихме за 1 октомври – Деня на музиката, разбрахме, че има 2 350 000 лева за ремонт на сградата и залата, който трябваше да започне през ноември“ – споделя Бойко Цветанов.

Въпреки „миниатюрния“ оркестър, както се изрази г-н Христов, за първите няколко месеца те са направили няколко концерта в Благоевград, включително и „Стабат Матер“ на Перголези, която на 22 ноември от 19 часа ще представят и в залата на Военния клуб в София. Двамата очакват среща с Румен Томов, новия кмет на града, като се надяват да разберат вижданията на новото ръководство на общината за бъдещето на театъра.

Осъществили са контакти и със съседни общини в Македония, Гърция и се надяват трансграничното сътрудничество да възроди интереса към продукцията на операта. Получили са предложение да бъдат патрони на камерния оперен театър, който се предвижда да бъде открит в Тетово.

В звуковия файл чуйте разговора с Бойко Цветанов и Христо Христов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42