Първата специализирана енциклопедия „Творците говорят: 77 интервюта за българската скулптура“ е вече факт. Тя е дело на един от най-интересните български художници Иван Кънчев векип с Валентин Ангелов и Митко Димитров. Подготвяна близо 7 години, тя съдържа около 400 снимки и репродукции, разположени върху 600 луксозно оформени страници, и представлява истинска библиографска ценност.
Изданието разглежда българската скулптура чрез интервюта, като представя светогледа и творческите търсения не само на професионални скулптори, но и на творци, работещи в областта на керамиката, дървото, кожата, медала, бижутерията, даже стъклото.
Книгата е автентичен документ за един продължителен период, в който художествените факти и творческата биография на всеки един е съграждала нашето изкуство. Трябва да се отбележи с няколко думи и творческата личност и изявите на създателя на този уникален труд - художникът Иван Кънчев.
Той е пионер в проучването, разработването и представянето на керамиката и за незрящи хора, така наречената „тактилна керамика“. В новите си търсения той прави синтез между съд и пано. Критиците пишат за него: „Формоизграждането е изцяло авторско. Иван Кънчев доразвива идеята си за вграждане и сглобяване, като поставя акцента върху паното. Идеята за приобщаване и включване на мозайката като основен компонент при създаването на цялостната форма.“
И да се върнем към „Творците говорят“ – една екзистенциална диалогична енциклопедия, която има наднационално значение. С критериите и фактите тя ни включва към европейската и световна художествена сцена като съизмеримост и качество на таланта – както казва Иван Кънчев – на една величествена къща.
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg