„София, мой малък Лондон“ – този припев е добре познат от “Песен за любимия град” на Тодор Колев. Но това изпълнение няма как да се сбърка – записът е от импровизирания уличен концерт, който музикантите от Босна и Херцеговина, познати като „Дубиоза колектив“, спретнаха по-рано този месец на Женския пазар в София.
„Дубиоза колектив“ определят стила си като “политически некоректна смесица от ска, пънк, реге, с добавка от балкански ритми” и често участват в необявени изяви на открито, подкрепящи определени каузи.
Така беше и сега – по обед, сред сергиите на Женския пазар, до църквата “Св. Св. Кирил и Методий” – музикантите от „Дубиоза“ не просто подгряха публиката за предстоящия концерт в София на 29-и ноември в зала "Арена Армеец", но и ни напомниха, че понякога трябва да виждаме града по този начин – да имаме очи за пъстротата, за хората, пък и за купищата истории, които си струва да бъдат разказани. За градовете, които уж познаваме.
И след като чухме звуците от импровизирания концерт на сараевската група „Дубиоза колектив“ на Женския пазар в София, Здравко Петров, урбанист, автор на книгата „Исторически маршрути: София“ и организатор на историческите турове в София, ни разказа не само какво се крие зад фасадата на старите софийски къщи, но и какво място е Женския пазар.
"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg