Нели и Робърт Гипсън, едни от най-големите дарители в областта на образованието у нас, получиха специалното отличие на Българския дарителски форум в категория „Личност, допринесла за развитие на дарителството в България“. От 15 години те отпускат стипендии на български студенти, които имат нужда от социална подкрепа. Помогнали са на 1200 млади българи. Отличието е израз на огромната признателност на дарителската общност в България за приноса на семейство Гипсън за реализацията на множество благородни каузи в нашата страна. То е благодарност за тяхната щедрост в образованието, културата и съхраняването на българската памет.
“Тяхната история е блестящ пример за „заразната“ сила на доброто и за това, че силата на дарителството помита всякакви граници", каза президентът Румен Радев при връчването на наградата.
Нели и Робърт Гипсън гостуваха на "Нашият ден" и разказаха за удовлетворението от дарителството.
Всяка година (от 2004 година насам) семейство Гипсън отпуска стипендии за български студенти с материални затруднения. През последните 15 години 1200 студенти са получили финансова помощ на обща стойност 2 милиона лева. Те подкрепят и българското училище "Христо Ботев" в Ню Йорк. Дарителското семейство подпомага и други каузи – с техни средства е закупено оборудване за Националния исторически музей, за Националния археологически институт с музей, подпомогнали са библиотеката "Гео Милев" в Монтана. Дават своя принос и за реставрацията на манастира "Св. св. Петър и Павел" в Лясковец, както и за реставрацията на иконите и иконостаса във храм "Вси светии" в Тетевен. Подпомагат и фотографски изложби, организирани от известния фотограф Иво Хаджимишев.
Михаил Тачев, изпълнителен директор на фондация „Св. Св. Кирил и Методи“, за съвместната работата с Нели и Робърт Гибсън
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg