„За някои свои съвременници Минчо Кънчев е „смахнат поп“ и „луд човек“. За други той е „светец“ и „велик патриот“. Тръгнах към драматизацията на неговата „Видрица“ с почит към личността и преклонение към делата му. Бродейки в лабиринта от 2200 страници спомени и мисли на този чудноват човек с невероятен живот, не можах да разбера кой е той. Нестандартен даскал – харесван и одумван? Необикновен Божи служител – приеман и отричан? Революционер безумец – готов да умре за народа и отечеството си, или заточеник в бъдещето?
Открих на места недостатъчна вярност на фактите и сякаш леко преувеличаване на делата и заслугите на поп Минчо Кънчев. Но противоречивият му характер го прави не идеализиран паметник, а истински човек от плът и кръв.
В срещата си с „Видрица“ в личен план исках да си дам и моите малки отговори на неговите огромни въпроси, които задава в книгата. Защото, ако дякон Левски написа „Народе????“, то поп Минчо попита „Докога????“.
Вярвам, че докосвайки ни до „Видрица“, от 105 години разстояние след своята кончина, поп Минчо Кънчев, този голям човек може да ни направи малко повече хора“, споделя режисьорът на спектакъла Емил Бонев, който е направил и драматизацията по романа "Видрица" на поп Минчо Кънчев.
Моноспектакълът „Мъжка задушница“ на актьора Николай Урумов е най-новото заглавие в репертоара на Драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе. Сценографията и костюмите са на Виолета Радкова, а музиката на живо в спектакъла изпълнява Светла Петкова.
Представлението гостува тази вечер в Бургас на сцената на Драматичния театър „Адриана Будевска“, а утре вечер предстои и втората му премиера в Русенския театър.
В звуковия файл можете да чуете какво разказа в „Артефир“ актьорът Николай Урумов – часове след завръщането му в България, след почти едномесечно турне в САЩ и Канада, където игра пред наши сънародници спектакъла „Мокра поръчка“ заедно с актьора Михаил Билалов.
Тази вечер в 18:00 часа в Културен център "Морско казино" в Бургас ще бъде открита изложбата на писателя и художника Стоян Динков. Експозицията, вдъхновена от наивистичното изкуство, ще предложи на посетителите искрена и емоционална гледна точка върху света на художника. Изложбата ще може да бъде разгледана до 16 февруари , а входът е..
Черната комедия "Балконът" е сценична версия на пиесата "Загадъчен мъж" на Олег Ерньов. Адаптацията и режисурата е на Стефан Сърчаджиев-младши, музиката е дело Алекс Костов, а сценографията – на Мартин Лозев. Балконът в панелен блок се руши. Главният герой подава сигнали към общината, но не получава отговор. Животът му също не върви. Търси изход..
Представление за любовта, самотата и за човека – този от преди и съвременния. Нишка във времето, която не променя своя ход и всички се интересуваме от едни и същи неща. Освен своята актуалност, успеха на представлението "Записките на един луд" се дължи на комуникацията с публиката. Актьора Георги Гоцин казва, че тя е от голямо значение и много често в..
Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..
Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време. В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg