Превърна ли се корупцията у нас в спектакъл, наблюдаван и от външните наблюдатели, които отбелязват как за поредна година се проваляме в опитите си, ако не да се преборим, то поне да ограничим разрастването на корупцията? В студиото на "Нашият ден" гостува доц. Григор Сарийски.
Хляб и корупция донякъде е парафраза на прословутото panem et circenses, а поводът да започнем с хляба е 10-годишнината на Хлебното движение (Bridging Resources for Ecological and Art-based Development).
Колкото до корупцията – у нас БВП на глава от населението е 50% от средноевропейския – доближаването до европейското ниво за последните години е с 3% – за сравнение Румъния има 64% от средноевропейското ниво на БВП. България е на печалното 111 място по борба с организираната престъпност – последно в ЕС, Румъния е на 50 места пред нас: "Това, което Румъния направи, а България – не, е борбата с корупцията" – изтъкна доц. Сарийски.
По независимост на съдебната система България е на 89 място. По ефективност на регулаторната рамка при решаване на съдебни спорове – 94 място. Защита на правото на собственост – 105 място. Качество на пътната инфраструктура – 103 място.
Къде е причината за тези печални резултати при всички заявени мерки и приоритети за борба с корупцията
"Проблемът е в прилагането на тези приоритети – каза доц. Сарийски. – Законът за противодействие на корупцията е порочно заченат. Народното събрание избира членовете на Комисията за борба с корупцията и така стигаме до парадоксалната ситуация, в която човекът с терасата разследва човека с асансьора. И всички мерки като че ли водят до наливане на още и още пари в пробития казан на корупцията.
Колко губи България от корупция
14% от БВП – все едно по една средна заплата от два и половина милиона работещи българи да бъде взета – тези пари била утроили бюджета за социални разходи.
Защо наблюдаващите институции гледат спектакъла на корупцията у нас, поклащайки пръст, без реално да помагат да справяне с проблема?
"Външните ни партньори виждат България като ресурсна икономика. За 30 години България не можа да произведе нито един продукт – телевизор, телефон, нещо... България е потребител за външни стоки" – изтъкна Григор Сарийски.
Има ли все пак изход от този омагьосан кръг, който ни тегли все по-надолу
През изминалата година "Апартаментгейт" поне вдигна нивото на нетърпиимост към част от най-видимите прояви на корупция. До хората трудно стига новината за присвоени 10 милиона – тъй като те не могат да си представят 10 милиона, но апартаментът е нещо, което хората ясно визуализират.
Наред с гражданското неподчинение, ефективно средство за противодействие на корупцията би било ограничаване броя на мандатите във всяка една сфера на обществения и политически живот.
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg