Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хари Арабян: Старая се да вкарам душа

13
Хари Арабян
Снимка: Ани Петрова

Хари Арабян умее да подчинява не само стъклото, но и метала. В комбинацията от ефирното стъкло и благородни метали и полускъпоценни камъни се раждат и произведенията му. 

Стъклото

"Аз влизам в стъклото с една скулптурна грамотност. Стъклото предполага много възможности. Работил съм керамика, бронз, дърво, но стъклото е безкрайно капризен, но и безкрайно благодатен материал – с неговата плътност, с неговата крехкост – съчетава много качества."

Експерименти

"Има слепено стъкло, лято стъкло (за съжаление в България няма много практика), пластика, която е с много елементи. Стъклото крие едно напрежение, което, ако не влезеш в хармония с него, загубваш буквално всичко."

Посоки, линии, инвенции

"Портретът винаги ме е интересувал – човешкото излъчване – диалог очи в очи, човешките емоции. Другото е търсене на по-общ, по-естетски изказ, без влагане на чувства. Третото е една пластика, наречена "Горгола", исках да направя една такава готическа серия. Вече имам усещането, че живея в едно време, където има само една религия – дали само пари... където изчезва човешкият индивид."

Силно въздействаща особена структура на някои творби

"Обичам да експериментирам със стъклото. Може би, за щастие, не съм обременен с някакво класическо образование за стъкло. Затова искам да има цвят, да има структура, да не преминава светлината през стъклото, а някак си да се отразява в стъклото. Старая се да вкарам душа."

Всеки стъклен предмет е поставен, "обкован", в особена ситуация

"Харесва ми това съчетание, донякъде необичайно, между метал и стъкло. Там боравя с галванизация. От много време исках да се занимавам с това и попаднах на физико-химици в БАН и така започнаха тези експерименти с метал и стъкло. Те имат по-утилитарна функция – там заигравам се с камъни, със седефи, със злато, със сребро... една игра с различни материали. Исках да влезе някакъв по-графичен момент, някаква линеарност. Пак въпрос на експерименти. Такива графични рисунки разнообразяват формата, вкарват я в друга динамика. Човек просто трябва да търси хармония, мярка, естетика, виждане, възможности." 

Изложбата “Стъкло и метал” на Хари Арабян можете да видите в галерия “Нюанс” до 17 декември 2019 г.

Фотограф - Ани Петрова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15
Правдолюб Иванов, Изложба „Истината за истината“

Изкуство при влошено време

Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..

публикувано на 07.04.25 в 13:05
Джозеф Ал-Ахмад

Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му – поетесата Ваня Петкова

Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...

публикувано на 07.04.25 в 11:54
Проф. Златимир Коларов

Медицината и литературата: Два пътя към човека

На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..

обновено на 07.04.25 в 11:06