Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Отвъд Тюринг" и общуването с машина

Снимка: ИК "Изток Запад"

Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов, IT специалист и предприемач.

Панов споделя опита си от общуването с "машина". Езиковият модел, който е използвал, е експериментална версия на Gemini.

Заглавието на книгата е вдъхновено от английския математик и криптоаналитик Алън Тюринг – човекът, успял да разбие кода на немската машина за предаване на съобщения "Енигма" по време на Втората световна война.

"Откакто се осъзнах като човек, мечтая да напиша поне една стойностна книга. В моята глава, ако си автор на книга, все едно ще оставиш нещо важно след себе си. Проблемът при мен е, че просто нямам такъв талант. Изправих се пред една невъзможна задача – как да напиша книга, след като имам желание, но пък нямам талант. Отговорът преди години беше невъзможен, но с появата на технологията се появи", разказва Панов.  

Авторът споделя, че първоначално е бил скептичен спрямо възможностите на изкуствения интелект, а след първия разговор с него е останал разочарован. Постепенно обаче разговорите с езиковия модел се задълбочават и възниква идеята за книга.

"На моменти много ме ядосваше, защото е програмиран да е средностатистически човек без мнение", заявява Панов.

Още за изкуствения интелект като огледало на естествения и за потенциала на технологията – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
София Христова

Pole Dance – спорт и изкуство в едно

Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл: 

публикувано на 04.07.25 в 10:01

Над 50 плевенски автори се представят в Русенската галерия

Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..

обновено на 04.07.25 в 09:54

Какво е градът? – Дискусия за смисъла и еволюцията на понятието

Дискусия за понятието "град" започва днес в 13:00 часа в зала "Акад. Иван Евстратиев Гешов" на Българската академия на науките в София . "Кое определя едно населено място като град? Какви са характеристиките на града и по какво се отличава от останалите селища? "Град" – единно понятие ли е, или се среща в различни форми и оттам се нуждае от различни..

обновено на 04.07.25 в 09:45

Проф. Кирил Божков с изложба живопис във Варна

Изложба живопис на проф. Кирил Божков се открива днес във Варна от 18:00 часа в артгалерия "Акцент". Събитието е част от съпътстващата програма на IV Международно триенале "Духът на акварела" – 2025 , което започна в морската ни столица на 1 юли. Със Севдалина Иванова от артгалерия "Акцент" разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 04.07.25 в 09:38
Ванина Кондова

Актрисата Ванина Кондова: Онази, другата Америка

Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на необятните възможности през последните години и защо решава да се завърне и да работи в България. Кондова прекарва 9 години в САЩ, където завършва една от утвърдените школи по актьорско..

публикувано на 04.07.25 в 09:30