Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чети, за да бъдеш

Посланиците на кампанията "Чета, следователно съм" заразяват със страст към книжните пътешествия

БНР Новини
Любен Козаров, Ива Дойчинова, Мария Касимова и Темз Арабаджиева
Снимка: Здравко Петров

В съвременния свят информацията е на клик разстояние. За секунди можем да скачаме от страница на страница и да сърфираме през тонове информация. Все пак голяма част от мъдростта, която човечеството е събирало с хилядолетия, е "архивирана" между страниците на книгите. Там са по-голямата част от съществените неща, чието осъзнаване минава през четенето. През книгите минава и пътят към нас, към по-чувствителната, начетена и богата версия на самите нас.

Софийският международен книжен панаир започва с мотото "Чета, следователно съм". То е мотото и на кампания, която няма да приключи с края на панаира.

Заклетите читатели нямат нужда от убеждаване във важността на четенето, но има една голяма група хора, непрогледнали за даровете му. Особено тежки са пораженията при поколението, родено през 90-те, така нареченото "изпуснато" поколение, израснало без книги. Днешните "дигитално родени" деца също рядко четат.

Четенето заразява с любов, но за да достигне до повече хора, са му нужни малко усилия. Това е и идеята на кампанията – интересът към книгите да се насърчава не-кампанийно, затова пък страстно и аргументирано, както ще се убедите от разговора в "Нашият ден" с посланиците на каузата: Мария Касимова, Темз Арабаджиева и Любен Козаров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28