Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато решението е в диалога

Михайлина Павлова и Ивайло Везенков в студиото на "Мрежата"
Снимка: Таня Димова

Как страхът и фалшивите новини спират законите или защо новият Закон за социалните услуги няма да влезе в сила от януари 2020 година. Социалната министърка Деница Сачева обоснова това решение с аргумента: „Решенията в социалната политика трябва да сближават хората, а не да ги разделят“.

И правилно. Повод да разговаряме с журналиста Ивайло Везенков от Свободна Европа и Събина Събева от „Международна социална служба - България“. В студиото бяха поканени представители на „Национална група - Родители, обединени за децата-РОД“, но те отказаха да участват в това общо интервю.

Кой не иска реформи? Каква е общата схема, по която бе отхвърлена и Истанбулската конвенция за борба срещу насилието над жени и Националната стратегия за детето?

За кого е важно на хората да бъде внушавана постоянна неувереност, придружена от атавистичния страх, че може да им бъде отнето най- скъпото–детето?

Какво четат протестиращите – законите или Фейсбук страниците си? Защо медиите и управляващите не търсят диалога? Защо протестиращите и изплашените не искат да чуват? Къде загубихме вярата помежду си?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бърдарски геран – сърцето на банатската българска култура

Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура и традиции, то продължава да бъде място, където миналото и бъдещето се срещат. Ето какво разказаха Ралица Моллова и Мариела Калчева за живота, инициативите и мечтите на общността в селото...

обновено на 24.01.25 в 11:35

Гайдарят от Украйна, който вдъхновява ново поколение музиканти в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър..

обновено на 24.01.25 в 09:31

"Цветове и светове": Проект за приемственост между поколенията

Фондация "Писаният камък" реализира значим проект, наречен "Цветове и светове", който поставя акцент върху връзката между поколенията чрез разнообразни културни и образователни дейности. Целта на инициативата е да сближи възрастните хора и младото поколение, като предоставя платформа за обмен на опит и ценности. Проектът включва творчески ателиета,..

публикувано на 24.01.25 в 09:03

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08