Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потомък на императора на инките разкрива тайните на възловото писмо кипу

БНР Новини
12
Хуан на събитие, организирано от Конфедерацията на националностите на перуанските индианци

"Пътешествието и смяната на местата влагат нов заряд в ума". Покана за пътуване започва с тази мисъл на римския философ и писател Луций Плиний Сенека само за да потвърди, че науката галопира, но жаждата за приключения си е същата от Древния Рим насам.

Ако не сте гледали в детството си първия български уестърн „Заветът на инката“, със сигурност сте омагьосани от Мачу Пикчу. Ненапразно завладяващият архитектурен комплекс от 15-и век е в списъка на седемте чудеса на света и в съкровищницата на ЮНЕСКО. В „Покана за пътуване“ няма да разкрием тайната за златното имане на инките, а факта, че във Варна живее наследник на последния крал на гордия и предприемчив народ. Доказателство, че това е истина, се крие дори в името му – Юпанки. Потомците на владетелския род задължително го вплитат сред испанските названия, наложени от конкистадорите. Хуан Естебан Юпанки Вильялобос от 10 години е женен за варненката Таня Костадинова.

Хуан Естебан  Юпанки ВильялобосТой е участвал Първия Международен форум на местните индианисти, индиански интелектуалци и изследователи на индианските народи и племена и е избран за генерален секретар на Общността за района на Андите. Член е и на световната мрежа на испаноговорящите поети и писатели. Издал е 10 книги, но и три научни труда, защото се радва на солидна академична кариера.

Не можех да не попитам потомъка на инкските владетели за начина за записване и предаване на информация чрез различни по дължина и текстура шнурове – кипу. На езика на инките – кечуа кипу означава възел. Оказа се, че така са предавали не само цифри и сметки, както са мислели испанските завоеватели, ами исторически сведения и дори приказки. Времето никога не стига. Затова се уговорихме с Хуан Естебан Юпанки Вильялобос и съпругата му Таня да продължим разговора, като наблегнем на легендите и истината за златото на инките.

Знаете ли къде е река Осум? А откъде идват винарите белограгяни, понечили да съсипят платното на Биляна, която го бели на Охридските извори. Отговорът – от директора на програма "Христо Ботев" Кирил Калев, който беше в Берат. От 2008 година албанският град е вписан в съкровищницата на ЮНЕСКО и силно напомня Велико Търново. До 17-и век обаче се е наричал Белград, а реката, която тече под прочутия мост Горица, продължава да се казва Осъм.

В местните православни храмове прекрасни изображения пазят спомена за великото дело на Светите Седмочисленици, посяли семето на Христовото учение сред народа чрез живо слово вред по българското землище. Тук са запазени гробът на Свети Йоан Владимир и мощи на българските просветители, учениците на Кирил и Методий – Свети Горазд и Свети Ангеларий.

Кирил Калев разкрива тайните на българските църкви в Албания. Точно това е била темата за магистратурата на певеца Васко Василев-Базилио. На прага на 50-те си  години изпълнителят, на когото Емил Димитров лично подари песента „Ако си дал“,  реши да учи богословие и го завърши с отличие. Духовните пътеки го отведоха в Светите земи, където Васко имаше късмета не просто да стане хаджия, ами да остане два месеца там. И да преживее чудо на вярата.

А какви са впечатленията на Базилио от държавата Израел и хората там, ще научим след Нова година.


Снимките в галерията са на Елена Филипчева, Хуан Естебан Юпанки Вильялобос, Васко Василев-Базилио, www.dromomania.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08