Той изненадва и шокира с творчеството си. На това мнение са журналистите от „Ню Йорк таймс“, които поставиха Адам Драйвър на почетното първо място в класацията си за най-добрите актьори на 2019 година. Като причина за избора си те посочват ролята на актьора във филма на Ноа Баумбах „Брачна история“. Филмът получи шест номинации на наградите „Златен глобус“, а Адам Драйвър се нареди сред актьорите, които се надпреварваха за „Най-добра мъжка роля в драматичен филм“.
Драйвър обаче не изненадва само с творчеството си. Той е провокативен във всяко отношение и трудно би могъл да бъде поставен в класическата рамка на холивудски актьор. Бившият морски пехотинец от Мешеуака, Индиана не е типичният красавец, но е харизматичен, не говори много, но казва точните неща, впечатлява със стоицизъм и уравновесеност. Осъзнава, че наистина иска да бъде актьор в морската пехота на САЩ, където се записва от чувство за дълг към родината и където получава прякора „Уши номер 1“. Така вече осем години впечатлява с избора си на роли, коя от коя по-различни.
Адам Драйвър прави първия си пробив в актьорската професия през 2012-а със сериала „Момичета“ на HBO. В него играе любовник на главната героиня, която сравнява външността му с тази на първия човек. В „Мъртвите не умират“ на Джим Джармуш влиза в ролята на полицай, който се бие със зомбита. Превъплъщава се и в новия император на злото – Кайло Рен, внук на Дарт Вейдър, в „Междузведни войни“. Във филма, заради който името му е най-често споменавано в момента – „Брачна история“ пък е театрален режисьор, който преминава през опустошителен развод.
За сравнително краткия си път като актьор Адам е работил с едни от големите имена в Холивуд – Мартин Скорсезе, Стивън Спилбърг, Спайк Лий, Стивън Содърбърг, Братя Коен, Тери Гилиъм. Според тях той притежава заразяваща енергия и усърдие, а според Ноа Баумбах Драйвър е един „благ бунтовник“.
Оказва се, че едно от нещата, срещу които изпитва съпротива, е гласът му. Актьорът-пехотинец не понася да слуша записи на гласа си. Развил е дори фобия към това. Или по-скоро фобия към стари негови изпълнения на екран. Така, след като чува аудиозапис на песента, която изпълнява в „Брачна история“, той напуска студиото на американското национално радио NPR по средата на интервюто, което дава за медията.
Адам Драйвър не е бил в студиото на „Артефир“ и екипът на предаването не е имал възможността да го постави в ситуация, в която за пореден път да се почуства „неудобно известен“. За сметка на това пък кинокритикът Георги Петров беше в студиото и сподели своите впечатления за харизматичния и посвоему необикновен актьор, от когото, както става ясно в звуковия файл, тепърва можем да очакваме много.
Разговорът започва от причината да се обърнем към актьорския свят на Драйвър, а именно – отминалите вече „Златни глобуси“.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg