Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролята на жената в различни религиозни общности

| обновено на 08.03.25 в 14:23
Нина Атанасова, Ана-Мария Кръстева и Гюлер Али Яхя (отляво на дясно)
Снимка: БНР

От историята знаем, че в миналото жените често са ограничавани само до изпълняване на домакински задължения и грижа за децата и нямат същите образователни и професионални възможности като мъжете.

Днес жените в България играят ключова роля във всички аспекти на обществото и имат повече възможности и свободи в сравнение с миналото, но все още има нужда от усилия за пълното им равноправие и защита на техните права. В наше време много жени срещат трудности при балансирането между професионалния и личния живот. От друга страна обикновено жените са пазителки на религиозните традиции и обичаи.

Въпреки стереотипите в България, както и в много други страни, ролята на жената в различните вероизповедания е важна и значима. Много са хората, които смятат, че религиозната жена е в подчинено положение, но дали е така? Отговор търсим заедно с Нина Атанасова, преподавател по биология и химия в гр. Първомай, съпруга на евангелски пастор, и Гюлер Али Яхя, председател на Управителния съвет на Българска асоциация на завършилите висше ислямско образование.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..

публикувано на 07.05.25 в 09:40
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00
Красимир Каракачанов

Българският войник е бил силен, когато сме осъзнавали нуждата от армията си

На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..

обновено на 06.05.25 в 10:53