Огледало, четка, бюро… изброяването на предмети може да бъде дълго, но се оказва ненужно. Не те са важни, а онова, което се крие зад тях. Вещите в къщата на човек са неговата втора кожа. Това как изгледа домът му, говори за това как изглежда самият той в действителност. На това мнение е фотографката Вера Гоцева. А вещите, за които говори, са емоционално натоварени и побират в себе си историята и страховете на хора с хранителни разстройства. Детайлите от домовете им могат да бъдат открити в галерия Credo Bonum. Там от няколко дни се намира „100 грама нежност“ – социалният фотографски проект на Вера Гоцева и фондация „Живот на килограм“. Съвместният ѝ проект с терапевтите от фондацията може да бъде разгледан до 2 февруари.
В този проект, който Вера разработва още от 2018 година, визуалното изрича неизречимото за човека. Той не разисква темата за апетита на хората, а разкрива за какво е гладна душата им. Когато се говори за хранително разстройство, никога не става дума за храната като такава. Винаги става дума за това защо тя се използва като инструмент за запълване на празнините, които зеят у човека. Много често още от ранна детска възраст.
Целта на „100 грама нежност“ е да накара хората да се замислят за отношението си към храната. Да започнат да говорят за проблемите си с нея. Оказва се, че темата за хранителните разстройства се е превърнала в тема табу, споделя Вера Гоцева.
В звуковия файл фотографката разказва за какво гладуват душите на хората, страдащи от този проблем, и защо говоренето за него се явява като терапия за тях.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg