Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за актрисата Рада Спасова

Снимка: @varnasummerfestival

Книгата „Спомен за Рада. Бележки към един живот“ беше представена в Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ и събра театрали от различни поколения, за да си спомнят за актрисата Рада Спасова.

Сборникът, под редакция на Георги Тошев, съдържа спомени и разкази на 28 режисьори и актьори, сред които Василена Радева, Николай Урумов, Димитър Шарков, Веселин Мезеклиев, Възкресия Вихърова, Елена Баева, Николай Сотиров, Яна Добрева и други, работили в театрите с актрисата с 40-годишна творческа биография.

Рада Спасова завършва актьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Филип Филипов във ВИТИЗ ,,Кръстьо Сарафов“, а по-късно завършва първия випуск на Театралния департамент в НБУ със специалност ,,Арт мениджмънт“. Има над 100 роли на сцените във Велико Търново, Габрово, Разград, Варна, Шумен и др. В различни периоди от живота си е била и директор на театрите в Разград, Шумен и Варна. Напусна ни през 2008 година, в самия край на Друмевите театрални празници „Нова българска драма“ в Шумен.

Документалният запис включва част от това, което споделиха на премиерата съпругът на актрисата Спас Спасов, благодарение на когото тази книга видя бял свят, доц. Юрий Дачев, който представи изданието, Христо Мутафчиев – председател на Съюза на артистите в България, и доц. Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и за живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00
Шармила Мукерджи, Мария Мира Христова и Катя Тошева

Одиси – древната философия, превърната в танц

"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..

публикувано на 05.05.25 в 11:27
проф. Виктор Паунов

"Бестиарий" на проф. Виктор Паунов

Зад " Бестиарий "  на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..

публикувано на 05.05.25 в 10:35