Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуозът на валдхорната Щефан Дор гостува на Софийската филхармония тази вечер

Маестро Йоханес Вилднер е диригент

Йоханес Вилднер, Щефан Дор

Под диригентството на Йоханес Вилднер Софийската филхармония представя Концерт за валдхорна №2 в ми бемол мажор на Рихард Щраус и Симфония №4 в ре минор, оп. 20 на Роберт Шуман в зала „България“ тази вечер (23 януари) от 19 часа. Солист е Щефан Дор – първи валдхорнист на Берлинската филхармония, който преди десет години отново гостува на филхармонията ни. Тогава под диригентството на Мартин Пантелеев той представи Първия концерт на Рихард Щраус.

Йоханес Вилднер също не е непознат за българската публика. През 2016 г. отново със Софийската филхармония той откри Международния музикален фестивал „Софийски музикални седмици“, а на следващата година отново със Софийската филхармония откри и „Австрийските музикални седмици“. Друго голямо събитие, с което се свързва името на Йоханев Вилднер е грандиозното честване на 50-годишнината от началото на концертните излъчвания на Европейския съюз за радио и телевизия, когато той застана пред концертния оркестър на Би Би Си, а концертът беше излъчван от стотици радиостанции по целия свят.

Вторият Концерт за валдхорна и оркестър е изпълнен за първи път през 1943 г. в Залцбург под диригентството на Карл Бьом и със солист Готфрид фон Фрайберг. Посветен е на бащата на композитора, който е и негов пръв учител Франц Йозеф Щраус.

Щефан Дор е в състава на Берлинската филхармония от 1993 г. Но първият инструмент, на който е свирил, е виола, тъй като единият му брат бил цигулар, а другият виолончелист. Случайно попаднал на концерт, на който солист бил известен валдхорнист и момчето се влюбило в звука на валдхорната. Така заменил инструмента.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05