Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата с водата – природна ситуация или човешко безхаберие

язовир Расник
Снимка: фейсбук профил на язовир Расник

Кризата с водата – природна ситуация или просто човешко безхаберие. Тази тема разискваха в предаването "Законът и Темида" гостите: Калоян Христов от село Расник, община Перник, хидроинженерът Петьо Петков, експерт, адвокат Пламен Димитров, адвокат Захари Генов – консултанти на предаването.

"Село Расник се намира на 44 км от столицата. Това е изключително живо, уредено село, където живеят млади хора, семейства, деца. Но няма вода! Т.е. вода има, но тя се излива по улиците, а не тече в чешмите на хората. Водата тече заради множество аварии и болшинството опити, които правим да въздействаме на дружеството собственик, се свеждат до спорадични идвания на багер, който нещо копае, прави, но проблемът не се отстранява. Това продължава вече около 2 месеца. Има домакинства, които нямат вода от август месец." Това разказа Калоян Христов от село Расник и уточни, че това безводие в Расник няма връзка с язовир "Студена".

Христов е изпратил жалби до: КЕВР, Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие, Областната управа на град Перник, Кметството на град Перник. Реакции няма.

Повече можете да научите от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48