Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се разпределят средствата за култура на общинско ниво

Диана Андреева
Снимка: БГНЕС

"Културата би следвало да е водещ приоритет, поне така е обявено от правителството и самите общини, но това не личи от финансирането ѝ" – коментира в "Нашият ден" Диана Андреева, директор на "Обсерватория за икономика на културата".

Какви са критериите, по които едно културно събитие получава финансиране? Дали устойчивостта и значението на даден проект са водещи, или определянето на културния календар на общините зависи от конюнктурни причини?

"Общинските съветници в голяма степен са част от общината и в много по-малка степен диспутът се води извън общината и решенията идват от нея. Липсва методология, липсват приоритети, липсва стратегия. Важно е да има национална стратегия, но много по-важно е да има общински стратегии. Когато липсват, е трудно да разберем защо едно събитие получава финансиране, а друго – не", каза Андреева.

Друг проблем, който бе набелязан, е, че, от една страна, има децентрализация на културните дейности, но няма финансова децентрализация на общините и те получават финансиране от държавния бюджет.

От "Обсерватория по икономика на културата" са в процес на създаване на единна методология, през която да се наблюдава общинското финансиране на културата. 

Андреева наблегна на необходимостта от ясна методология, която да следи как всеки един публичен лев ще бъде похарчен и разходван и най-важното какъв ще бъде ефектът от това.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10