Как страната ни да спечели битката за талантите си – или кой и как работи за връщането на талантливите млади хора в България? Колко добри начини за завръщане има в България и кой е най-добрият от тях? Как да задържим талантите у нас? Каква е ролята на работодателските организации?
Нанси Шилър – президент на Фондация "Америка за България", Евгени Ангелов – председател на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране, и Кирил Петков – предприемач, производител на пробиотици и създател на Центъра за приложни изследвания и иновации към СУ "Св. Кл. Охридски", гостуват на "Нашият ден" и споделят своя опит. Една инициатива обединява гостите – Проектът Return ("Завръщане") от 2019 г., реализиран с тяхно участие в САЩ, в градовете Сан Франциско, Лос Анджелис и Сиатъл, една инициатива, която има за цел да създаде мост между българите в чужбина и в България.
Ето какво сподели Нанси Шилър за подкрепата на инициативата от фондация „Америка за България“ и за причините да се включат в нея:
"Опитваме се да включим диаспората и да ги включим в положителните процеси и дейности, които правим тук в България. Това не означава непременно изцяло да се върнат в страната. Ние видяхме какво прави Българската асоциация за дялов и рисков капитал в чужбина, опитвайки се да привлече инвестиции сред българската диаспора в Европа. Но решихме, че може да се направи още – да разширим инициативата и да ги подкрепим. Българите в чужбина биха могли да участват не само чрез инвестиции, но и да участват в различни каузи – благотворителност и др. Има много различни начини, чрез които българите биха могли да се свържат или завърнат към родината."
Според Евгени Ангелов има голям смисъл да се разказват възможните истории на успеха в България, които мотивират сънародниците ни, живеещи извън страната:
"Тези инициативи започнаха първоначално неформално – с годините се надгражда. Видяхме, че има огромна нужда българите, които не са в България, да чуят хубавото, което тук се случва. Преекспонират се негативните страни на България, а реалността е, че, особено в частната сфера, се случват суперположителни неща. Нашата амбиция беше да споделим хубавите неща. Виждаме, че дори не е единствено въпрос на помощ, а и на принадлежност. Има голям резонанс от общността – да чуят, да се срещнат с предприемачите и да споделят техния личен опит."
Кирил Петков направи конкретно предложение как да бъдат подкрепени и мотивирани да се завърнат в страната ни талантливите млади българи, учещи в световните топуниверситети:
"Аз бях позитивно изненадан от събитията. Не само че организацията беше страхотна. Това е вече второто поколение – те са образовани, те са успешни и не са разочаровани от родината си като първото поколение мигранти, и искат да са съпричастни. Не е задължително тези българи да се завръщат – те могат да работят за България, където са. И това е страхотен актив!"
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Христина Нинова – превод в ефир.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg