Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въздействието на гласа

Снимка: Pixabay

Докато премисляме какво точно да кажем и какви думи да подберем, нерядко пропускаме въпроса как да ги изречем. Специалисти твърдят, че характеристиките на звука, чрез който думите оживяват и стигат до отсрещния, са много по-въздействащи от значението им.

Обречени ли сме по рождение да „имаме“ определен глас, или можем да го настройваме като инструмент за въздействие – разговор с проф. Катерина Илкова, преподавателка в НАТФИЗ и действаща куклена актриса.


• Езикови справки по радиото: „10-ти ноември“, „10-и ноември“ или „10 ноември“?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

30 години специалност Балканистика в Софийския университет

С международна научна конференция "Балкански паралели" на 17 и 18 октомври Факултетът по славянски филологии и Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание отбелязват 30 години от основаването на специалността Балканистика. Защо изтъкнати учени като проф. Моско Москов решават, че има необходимост от такава специалност, кои са първите..

публикувано на 17.10.24 в 09:43

Шахът на политическата дъска

Стогодишнината от основаването на ФИДЕ – световната шахматна федерация, е повод да си припомним как тази игра на война често е служила и като многоходова комбинация в политическата игра с националистически, идеологически и доктринални измерения. Сблъсъците между Фишер, Петросян и Спаски, интригите около двубоя между Карпов и Корчной, Карпов и..

публикувано на 17.10.24 в 08:10

Кирил Дамянов: Българското приобщаващо образование не е по-различно от българското общество

"Уверявам ви, в рамките на следващите месец-два ще започнат подписки на родители срещу такива деца и задаващи се проблеми с първокласници защото, аз ви казах, това са между 3 и 11% в световен мащаб. Трудно се признава фактът, че тези деца имат обучителни затруднения защото те нямат дефицити и увреждания в обичайния вид, в който сме свикнали да..

публикувано на 16.10.24 в 15:58

Археозоологията – наука за отношенията на човека и животните в историята

Обредният календар за октомври включва цели два празника, свързани с животинска символика – Мишинден и Мечкинден. Във фолклорната традиция отношенията между хората и животните заемат важно място. Археозоологията е любопитен дял от науката, който изследва въпроса как са се развивали отношенията на човека и животните в историята. Повече по..

публикувано на 15.10.24 в 13:21

За Международната научна конференция "Космос, екология, сигурност"

GPS-ът, прогнозата за времето, предупрежденията за бедствия – всичко това е част от космическите технологии, без които не можем да си представим света днес. От 22 до 25 октомври в София ще се проведе Двадесета юбилейна международна научна конференция "Космос, екология, сигурност". Организатор на събитието е Института за космически..

публикувано на 15.10.24 в 11:56