Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моето писмо към България

За България, като мечта и блян, към който искаш да се върнеш... Какво мислят за България младите българи, които живеят в чужбина? Какви са техните стремежи, страхове и упования? Лилиана Славова, председател на фондация "Шанс за децата и природата на България", разказа в "Нашият ден" за литературния конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“, организиран от фондацията. 

Новото в тазгодишното издание на конкурса е, че за първи път участници са български младежи, родени и/или живеещи по всички краища на света. Те писаха на тема „Моето писмо към България“. Най-активно участие взеха млади българи от Испания, Италия, Турция, Германия, Франция, Норвегия и Словакия. Журито с председател Радослав Гизгинджиев определи на първо място творбата на Юмюгюл Чавдарова на 18 г. от Текирдаг, Турция; на второ място е Богослава Петрова на 17 г. от Мюленбекер Ланд, Германия; почетното трето място е за Александър Крумов, 15 г. от Бремен, Германия. Очаква се книгата с наградените есета да бъде представена през месец май, когато е и годишният празник на организаторите. Корицата отново е на най-талантливите възпитаници на фондацията и центъра за млади таланти от проектите по изкуства. 

"Нашата цел беше не само да потърсим най-добре пишещите деца, но и да разберем какво се случва с мисленето и светогледа им. Интересното е, че нагласите на младите и в България, и зад граница са подобни. Едните като че ли се сбогуват с нея завинаги, а другите искат да останат или да се завърнат, вторите като че са повече. От творбите разбрахме, че децата вече знаят, че човек открива кой е и къде принадлежи най-вече когато отвори очите и сетивата си и се вгледа и в други светове и култури.

Хубаво и смислено е да се пътува, а след това е още по-хубаво да се завърнем." – обобщава Лилиана Славова.

Наградената за есето "Огънче от родното огнище" Юмюгюл Чавдарова, ученичка от 12-и клас на Българското неделно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул, подчерта, че най-много обича да обича.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23