Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За насилието и злоупотребите в името на честта

Ромска сватба
Снимка: БГНЕС

Как може да се противодейства на насилието и злоупотребите в името на честта в социален и в правен аспект? По данни на Световната здравна организация всяка година в световен мащаб се извършват повече от 5000 престъпления върху честта. В законодателството у нас липсва дефиниция на злоупотреба или насилие в името на честта и система за събиране на данни. Резултатът е безнаказаност на извършителите и неадекватна защита на жертвите. Формите на злоупотреба са ранни/уредени/насилствени бракове, заливане с киселина, убийства заради зестра, генитално осакатяване и пр.

Проблемът се разпознава частично само сред някои ромски общности, най-вече в частта ранни бракове, които водят до ранна бременност, полово предавани болести, отпадане от училище и последваща трайна маргинализация. С навлизането на имигранти в страната се разпространяват и другите форми, но не се разпознават от професионално заинтересованите групи. Тези форми са много по-тежки, защото се насърчават от семейството и общността, като в планирането на насилието участват и жените. Правната и социална практика за ефективна защита и целева намеса е недостатъчна.

Адв. Захари Генов, Диана Георгиева, Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска (от дясно наляво)Инициативата „Противодействие на злоупотребите в името на честта в социален и правен аспект“ предлага национално представително изследване на проблема сред различните етнически групи: роми, евреи, турци и българи, както и сред установилите се със статут на бежанци имигранти в паралел с положението и добрите практики в Норвегия.

Проектът включва още анализ на знанията и отношението на българите към проблема. След това ще бъдат изработени препоръки за промени в политиките на законодателството. Целта е те да стигнат до всички публични институции за ефективното предотвратяване и решаване на такива случаи.

Повече по темата можете да чуете от гостите в „Законът и Темида“ Диана Георгиева – Център за развитие на устойчиви общности, мениджър на проекта „Как може да се противодейства на насилието и злоупотребите в името на честта в социален и правен аспект?“, и адвокат Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати.

"Става дума за скрито насилие, което много често се прикрива под формата на традиция, под формата на потриархален ред. Това го прави трудноразпознаваемо. Основно това, което сме видели, се случва в ромската общност. И при разговори с представители на тази общност за ранните бракове, коментарът беше: "Ми това е традиция – те така си се женят". Но дали това ни прави по-малко чувствителни към темата, и трябва ли да се съгласяваме с това? Това е насилие. Животът на хората, които са жертви на това насилие, придобива съвсем друг характер. Те изпадат в социална изолация. Нямат възможност да продължат своето образование, своето развитие. От една страна, това е чисто житейска персонална драма, от друга страна, това е проблем с огромно икономическо въздействие върху цялата ни общност.“ – казва Диана Георгиева.

Разговора можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лора Георгиева

Лора Георгиева: Институциите у нас или не си вършат работата, или я вършат по поръчка

Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..

публикувано на 26.01.25 в 09:15
Предаване от с. Перущица

Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото

В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...

публикувано на 26.01.25 в 09:10
Антон Митов, Дейвид Джордан и Росица Петкова

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..

публикувано на 25.01.25 в 14:43
Гергана Дойчинова, Ана-Мария Кръстева и д-р Слава Янакиева

Радиото и религиозните общности в България

В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..

публикувано на 25.01.25 в 12:00