Брекзит заварва Обединеното кралство като че ли по-разединено от всякога. Брекзит ще стане факт в 23 часа по Гринуич (един часа българско време) – едни ще го посрещнат с шампанско и възторг, други – със запалена свещ и тревога как точно ще се затвори вратата между Острова и Континента.
В студиото на „Нашият ден“ политологът Тончо Краевски, журналистката Ели Хауърд и Жана Сталева от българската диаспора проследяват пукнатините и разделителните линии, които Брекзит начерта във външно и вътрешнополитическия живот на страната.
Разбира се, британците няма да се събудят точно утре напълно различни хора, по-скоро Брекзит ще отбележи началото на преговорите по условията на бъдещите им отношения. Отношенията между Великобритания и ЕС ще се запазят както досега до края на 2020 година. През този 11-месечен преходен период Лондон и Брюксел ще трябва да се договорят.
Казват, че когато една врата се затваря, се отваря друга – отсега обаче е ясно, че се отваря и път за нови проблеми.
„Най-належащият въпрос за нас – свободното придвижване на хора, което приехме за даденост, ще се промени.
Например е ясно, че Великобритания няма да реши емиграционния си въпрос – доколкото голямата част от емигрантите не са от ЕС, а от бившите им колонии.
Самият ЕС, който сега ще бъде доминиран от Франция и Германия, се изправи пред наследството от политиката на Великобритания – основният адвокат за разширяването на Европа на изток, с което сега Обединена Европа ще трябва да се справи“ – този кръг от теми повдигна Тончо Краевски.
Ели Хауард обърна внимание на опасността от разединяване на Обединеното кралство и желанието на Шотландия и Ирландия да останат в ЕС.
Друга серия проблеми идва от „британското усещане за изключителност, от чувството, че имат право да гледат отгоре другите хора – както изтъкна Жана Сталева. – Британия все още живее в имперското си минало. Отношението "ние сме повече от другите" живее и у политиците, и у хората и те правят страната тотално неадекватна в съвременния свят.“
Колкото до положението на сънародниците ни на Острова, то също е белязано от класовия разделител. От една страна, е съвременният елит от хора, които са мобилни и лесно могат да потърсят реализация другаде, и от друга, хората, заети предимно в обслужващата сфера, чието положение буди неизвестност след 1 януари 2021-ва, когато ще има нови правила за желаещите да останат във Великобритания повече от 90 дни, като те ще бъдат обявени навреме – по уверенията на Ема Хопкинкс, посланик на Великобритания у нас.
Както и да се развие сюжетът Брекзит през годината, за момента като че ли онова, което обединява противоположните идеи за бъдещето на страната, е страстта, която всеки влага в спора.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg