Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брекзит или изкуството на раздялата

След 47 години Великобритания обявява края на членството си в ЕС. Очакват се тържества и протести

БНР Новини
Манекен Пис облечен подобаващо за Брекзит. За първи път брюкселският пикльо е носил този костюм на 24 април 1972, когато Островът се присъединява към ЕС
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брекзит заварва Обединеното кралство като че ли по-разединено от всякога. Брекзит ще стане факт в 23 часа по Гринуич (един часа българско време) – едни ще го посрещнат с шампанско и възторг, други – със запалена свещ и тревога как точно ще се затвори вратата между Острова и Континента.

В студиото на „Нашият ден“ политологът Тончо Краевски, журналистката Ели Хауърд и Жана Сталева от българската диаспора проследяват пукнатините и разделителните линии, които Брекзит начерта във външно и вътрешнополитическия живот на страната.

Разбира се, британците няма да се събудят точно утре напълно различни хора, по-скоро Брекзит ще отбележи началото на преговорите по условията на бъдещите им отношения. Отношенията между Великобритания и ЕС ще се запазят както досега до края на 2020 година. През този 11-месечен преходен период Лондон и Брюксел ще трябва да се договорят.

Казват, че когато една врата се затваря, се отваря друга – отсега обаче е ясно, че се отваря и път за нови проблеми. 

Най-належащият въпрос за нас – свободното придвижване на хора, което приехме за даденост, ще се промени.

Например е ясно, че Великобритания няма да реши емиграционния си въпрос – доколкото голямата част от емигрантите не са от ЕС, а от бившите им колонии.

Самият ЕС, който сега ще бъде доминиран от Франция и Германия, се изправи пред наследството от политиката на Великобритания – основният адвокат за разширяването на Европа на изток, с което сега Обединена Европа ще трябва да се справи“ – този кръг от теми повдигна Тончо Краевски.

Ели Хауард обърна внимание на опасността от разединяване на Обединеното кралство и желанието на Шотландия и Ирландия да останат в ЕС.

Друга серия проблеми идва от „британското усещане за изключителност, от чувството, че имат право да гледат отгоре другите хора – както изтъкна Жана Сталева. – Британия все още живее в имперското си минало. Отношението "ние сме повече от другите" живее и у политиците, и у хората и те правят страната тотално  неадекватна в съвременния свят.“

Колкото до положението на сънародниците ни на Острова, то също е белязано от класовия разделител. От една страна, е съвременният елит от хора, които са мобилни и лесно могат да потърсят реализация другаде, и от друга, хората, заети предимно в обслужващата сфера, чието положение буди неизвестност след 1 януари 2021-ва, когато ще има нови правила за желаещите да останат във Великобритания повече от 90 дни, като те ще бъдат обявени навреме – по уверенията на Ема Хопкинкс, посланик на Великобритания у нас.

Както и да се развие сюжетът Брекзит през годината, за момента като че ли онова, което обединява противоположните идеи за бъдещето на страната, е страстта, която всеки влага в спора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05