Едни от най-успешните фотографи в света ще пристигнат за Международната конференция „Inspiration“ от 8 до 9 февруари в София. Осем изключително интересни и световно признати автори в различни жанрове на фотографията ще говорят за темите, които ги вдъхновяват, и посланията на съвременната визуална култура.
Инициативата е на Клуб Фото Свят и е насочена не само към професионалистите и любителите фотографи, но и към всички, които се интересуват от най-новите тенденции и постижения във фотографското изкуство.
Специален гост на конференцията е Мартин Пар, един от най-известните документални фотографи в света и член на агенция „Магнум“. Той ще присъства лично на откриването на изложбата му „Този малък свят“ (Small World) на 8 февруари от 19 ч. в галерия „Синтезис“.
Документалният проект „Този малък свят“ (Small World) на британския фотограф е хаплива сатира, изследваща световния туризъм. В нея Мартин Пар осветява „глобалната култура“, която в процеса на търсене на други култури разрушава същите тези култури. Серията е показана за първи път през 1995 година, а изложбата в галерия „Синтезис“ ще представи четирдесет фотографии, заснети в периода 1989-2019 година.
Въпросите, повдигнати от Пар преди повече от двадесет години в документалния му проект, стават все по-актуални в днешния свят, белязан от проблема на „въглеродния отпечатък“ и безпокойството, предизвикано от глобалното затопляне.
„Туризмът е най-голямата индустрия в света, така че за мен беше неизбежно да погледна към тази тема. Важното за туризма е, че очакването как ще изглежда едно място и каква е реалността, когато вече си там, са много различни. Така че основната идея на проекта е да изследвам разминаването между очакванията и реалността“, споделя Мартин Пар.
По повод изложбата галерия „Синтезис“ ще публикува специално издание, което представя серията „Този малък свят“. Графичното му оформление е вдъхновено от туристически брошури, издавани от „Балкантурист“ през 60-те и 70-те години.
Това е второто гостуване на Мартин Пар в България след 1995 година, когато показва изложбата Home and Abroad в София и в рамките на Международните фотографски срещи в Пловдив.
Изложбата се организира в партньорство с Inspiration Photo Conference и фондация „Мартин Пар“ с подкрепата на Фотосинтезис.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg