Едни от най-успешните фотографи в света ще пристигнат за Международната конференция „Inspiration“ от 8 до 9 февруари в София. Осем изключително интересни и световно признати автори в различни жанрове на фотографията ще говорят за темите, които ги вдъхновяват, и посланията на съвременната визуална култура.
Инициативата е на Клуб Фото Свят и е насочена не само към професионалистите и любителите фотографи, но и към всички, които се интересуват от най-новите тенденции и постижения във фотографското изкуство.
Специален гост на конференцията е Мартин Пар, един от най-известните документални фотографи в света и член на агенция „Магнум“. Той ще присъства лично на откриването на изложбата му „Този малък свят“ (Small World) на 8 февруари от 19 ч. в галерия „Синтезис“.
Документалният проект „Този малък свят“ (Small World) на британския фотограф е хаплива сатира, изследваща световния туризъм. В нея Мартин Пар осветява „глобалната култура“, която в процеса на търсене на други култури разрушава същите тези култури. Серията е показана за първи път през 1995 година, а изложбата в галерия „Синтезис“ ще представи четирдесет фотографии, заснети в периода 1989-2019 година.
Въпросите, повдигнати от Пар преди повече от двадесет години в документалния му проект, стават все по-актуални в днешния свят, белязан от проблема на „въглеродния отпечатък“ и безпокойството, предизвикано от глобалното затопляне.
„Туризмът е най-голямата индустрия в света, така че за мен беше неизбежно да погледна към тази тема. Важното за туризма е, че очакването как ще изглежда едно място и каква е реалността, когато вече си там, са много различни. Така че основната идея на проекта е да изследвам разминаването между очакванията и реалността“, споделя Мартин Пар.
По повод изложбата галерия „Синтезис“ ще публикува специално издание, което представя серията „Този малък свят“. Графичното му оформление е вдъхновено от туристически брошури, издавани от „Балкантурист“ през 60-те и 70-те години.
Това е второто гостуване на Мартин Пар в България след 1995 година, когато показва изложбата Home and Abroad в София и в рамките на Международните фотографски срещи в Пловдив.
Изложбата се организира в партньорство с Inspiration Photo Conference и фондация „Мартин Пар“ с подкрепата на Фотосинтезис.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg