Тази година се отбелязват две годишнини – 125 години от рождението на поета и 100 години от рождението на детската писателка Леда Милева.
Личността и творчеството на Гео Милев не се изчерпват само с написването на известната ни от училище поема „Септември“. Той е бил известен поет-експресионист в началото на ХХ век, публицист и издател на списанията „Везни“ и „Пламък“, също и преводач. В свободното си време е рисувал графики, портрети и карикатури. Публицист с остро перо, общественик и нетърпим критик на правителството на проф. Александър Цанков, което в крайна сметка довежда до убийството му по време на т.нар. „бял терор“ през 1925 година.
За Леда Милева сякаш вече всичко е казано – детски писател с над 30 издадени книжки за децата, журналист, преводач, общественик – до края на живота си през 2013 година.
Две събития отбелязват днес присъствието на тези личности в обществения ни живот. В сградата на Софийския университет се открива изложбата „И мога вече сам да се разкажа..." – съвместно от Националния литературен музей и Университетската библиотека, в която ще бъдат показани документи, ръкописи и рисунки на Гео Милев.
За Леда Милева се организира Паметна вечер в сградата на Столичната библиотека и там също могат да бъдат видени лични документи и ръкописи на детската писателка. По волята на съдбата 5 февруари е нейният рожден ден, а и ден на нейната кончина.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg