Има смешни хора, които мечтаят да са сериозни, но повечето се стремят към друго – да покажат колко са смешни и да станат още по-смешни. За тринайсети път такава възможност дава на всички клубът на хумориста „Жарава“ в град Кубрат. И отново в това смешно-сериозно начинание партньор е редакция „Хумор и сатира“ на програма „Христо Ботев“.
Създаден преди 32 години от художниците-карикатуристи Димитър Атанасов и Стоян Черников и лекарите д-р Красимир Манолов и д-р Павлин Михайлов, клуб „Жарава“ и днес продължава да е един от най-активните центрове на хумора в България. Наред с клубовете на хумориста в Бургас, Пазарджик, Кърджали, Асеновград той е една от малкото запазени „останки“ от „Голямата къща на смешните хора“ на редакция „Хумор и сатира“, която през 80-те и 90-те години на миналия век обединяваше десетки сдружения на хора, доказващи, че чувството за хумор вирее не само на жълтите павета.
И тази година конкурсът в Кубрат кани за участие създателите на хумор в три категории – карикатура, кратки сатирични форми (епиграма, афоризъм) и стихотворение или кратък хумористичен разказ.
Творбите трябва да бъдат придружени от кратка творческа биография, телефон за връзка и снимка или шарж.
Те се приемат на адрес: ПК 7300, гр. Кубрат, ул. „Княз Борис I“ №1, Община Кубрат, за конкурса или на имейл chitalishte.kubrat@abv.bg.
Краен срок 31 март 2020 г.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg