Повече от половин век е чакал своята звукозаписна премиера концертът на Асен Марков, записан от Росен Идеалов със СО на БНР под диригентството на Марк Кадин.
За работата си над произведението, за идеята то да бъде записано в БНР и за някои други бъдещи планове около потъналото в забвение творчество на Асен Марков, Росен Идеалов разказа в студиото на „Предаване без име“. Част от разговора можете да чуете в звуковия файл, а цялостното представяне на концерта ще бъде в събота, 15 февруари, от 11 часа, когато ще прозвучи и самата творба.
„Това е чудесна, ярка музика, която просто трябваше да стигне до публиката“ казва за концерта блестящият кларинетист Росен Идеалов, който през изминалите десетилетия си извоюва славата на един от най-добрите интерпретатори на съвременна музика у нас. Той е роден през 1959 година във Варна, възпитаник е на Средното музикално училище „Добри Христов“, където негов преподавател е Иван Германов, а след това в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ учи в класа на проф. Сава Димитров, но преминава и през много майсторски класове на видни кларинетисти.
В момента Росен Идеалов е щатен асистент по камерна музика в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и преподава камерна музика, оркестрово свирене и кларинет в НМУ „Любомир Пипков“ - София. Музикант с обширен репертоар, той не спира да се усъвършенства и да търси нови хоризонти. В началото на месец декември 2019, заедно с пианистката Надежда Цанова, Росен Идеалов изнесе концерт с изцяло романтична програма и по този начин отбеляза своята 40-годишнина на сцената. А малко след това приключи студийната си работа над Концерта за кларинет и оркестър от забравения варненски композитор Асен Марков – творба, която повече от половин век чака своята звукозаписна премиера. В архивите на Националното радио е запазено само едно (концертно!) нейно изпълнение – то е от далечната 1967 година и е на доайена на българската кларинетна школа проф. Сава Димитров, заедно със Софийската филхармония, дирижирана от Добрин Петков. Сега, благодарение на проявеното постоянство и настойчивост на Росен Идеалов, концертът за първи път ще прозвучи в ефир и като студиен запис.
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg