"Аз никога няма да правя така с моето дете, никога, никога, никога" – поне веднъж всеки от нас си е казвал нещо подобно, когато е бил малък, негодувайки от родителите си. Понякога и като родители казваме и правим неща, за които не сме и предполагали, че сме способни. Друг път "правим всичко както трябва", но ефект няма и това ни обезкуражава и тревожи. Всеки родител понякога се чувства безпомощен и му се иска да прави нещата другояче, само че не знае как.
Книгите „Как да говорим така, че детето да слуша – и да го слушаме така, че да говори“ и „Братя и сестри без вражди“ на Адел Фабер и Илейн Мазлиш са помогнали на поколения объркани родители. Книгите внасят яснота и подсказват къде бъркаме. В текстовете ще откриете редица полезни съвети и техники при това без грам упрек или обвинение, че не се справяте.
Авторките са ученички на Хаим Гинът – един от големите авторитети на възпитанието и психотерапията. Гинът е сред първите, които осъзнават важността на думите, които казваме на децата, и начините, по които те достигат до тях.
Фабер и Мазлиш развиват методите на Гинът и груповите практики и срещи за родители, в които се обсъждат и проиграват съвсем реални ситуации от всекидневието. Посещението дори само на едно занимание помага да осъзнаете, че не сте сами в бедата си, че има и други като вас и най-вече че отглеждането е двустранен процес, при който колкото вие възпитавате детето, толкова и то вас.
В "Нашият ден" гостуват Анита Гергова, Медея Мартинова и Мая Иванова. Те са организаторки на курсовете "Осъзнати родители", използващи методите на Фабер и Мазлиш, и ще ви уверят, че има вариант да се възпитаваме, запазвайки здравия смисъл, достойнството и радостта от общуването с детето.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg