Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За майчините езици на етническите общности в България

БНР Новини
Вартануш Топакбашян, Коста Биков, Максим Делчев, Цвета Николова, Шефкие Чакър и Лиляна Ковачева
Снимка: Елена Кортел

„Родна реч омайна, сладка,
що звучиш навред край мен;
реч на мама и на татка,
реч, що мълвя всеки ден“

Всеки представител на който и да етнос в България би могъл да каже подобни красиви думи за своя майчин език и всеки ще бъде прав. В края на тази седмица светът ще отбележи Деня на майчиния език. Затова в „Познати и непознати“ говорим за майчините езици и ролята им в запазването на културната идентичност на етническите общности у нас. 

Гостите споделят интересни факти от историята на различните езици. Например кой e Елиезер Бен Йехуда – лингвистът със съществен принос за развитието на съвременния иврит.

А също как е била създадена арменската азбука и как в нея са кодирани номера на химически елементи. Опроверган беше и митът, че най-добре изучаваният майчин език след българския у нас е турският.

В студиото гостуват д-р Лиляна Ковачева – ромски активист, журналистките Вартануш Топакбашян и Шефкие Чакър, кинодокументалистът Коста Биков и Максим Делчев – образователен директор в ОЕБ Шалом.

За да научите още интересни факти, чуйте звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35