Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Музикалните вечери – почит към диригента Камен Големинов

2
Камен Големинов
Снимка: Лили Големинова

Да се родиш в семейство на изтънчени интелектуалци е благословия. Класикът на българската музика академик Марин Големинов и известната преводачка от немски език Лили Големинова даряват живот на трима сина. Двама от тях професионално се посвещават на музиката – Камен става диригент, Михаил е композитор, пианист и диригент.

Започнал от малък да свири на пиано, Камен обаче се колебае дали да следва музика или френска филология (благодарение на езиковата си любознателност той научава добре и немски, руски, италиански, английски, испански). Кандидатства в Софийския университет „Св. Климент Охридски” и в Българската държавна консерватория. Накрая все пак избира да учи дирижиране в класа на проф. Влади Симеонов и завършва с отличие. Специализира в академията „Санта Чечилия“ в Рим при прочутия Франко Ферара. Лауреат на конкурса „Гуидо Кантели“ (Стреза, Италия) и Шестия международен фестивал във Флоренция, той е поканен да дирижира Оркестъра на Романска Швейцария, Оркестър „Ламурьо“ (Франция), Филхармониите на Лисабон и Порто, Сан Карло (Неапол). 

Ярко разгръща музикантския си талант с един от оркестрите на Българското национално радио – „Симфониета“. Всъщност първоначално той е известен като Оперно-симфоничен оркестър и има „задачата“ да прави записи с изтъкнати български солисти. Камен Големинов измисля ново име, формира художествения облик на състава и е негов диригент в протежение на 20 години (1972-1992). В разнообразния репертоар включва творби от всички стилове, световни премиери и записи на много български композиции. Диригент с висока култура и финес, той е предпочитан партньор на изтъкнати и чужди солисти. Със „Симфониета“ свирят и записват Антон Диков, Георги Бадев, Симеон Щерев, Атанас Колев, Богомил Караконов, Лидия Ошавкова, Стефан Кънчев, Георги Йоцов, изгряващите млади звезди Светлин Русев, Александрина Пендачанска и др.

В Музикалната вечер на 21 февруари от 19.20 часа ще бъдат представени записи на няколко концертни пиеси, солисти в тях са Петко Радев, Георги Тилев, Ева Осинска и Алдо Родригес.

С оркестър „Симфониета“ Камен Големинов прави турнета в редица европейски страни (Австрия, Италия, Литва, Латвия, Естония, Гърция, Испания), концертират и в Япония. Имат записи в БНР и фирмата „Балкантон“. От богатия звуков радиофонд ще чуете още оркестровата сюита „Птиците“ от Оторино Респиги и „Джаз сюита“ от Бохуслав Мартину, а от записите, които Маестрото прави на произведения от своя баща Марин Големинов – поемата-кантата „Януари“ по текст на Димитър Методиев. За съжаление малко знаем за неговия живот в музиката извън България. През 1992 г. Камен Големинов е поканен да дирижира и преподава в новосъздадената музикална академия в Ешпиньо (Португалия), където остава до края на дните си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Джаз квартетът J Modules с концерт и предстоящ дебютен албум

Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..

публикувано на 13.05.25 в 08:45

Нов симфоничен оркестър представя трио "Пезанте"

Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..

публикувано на 13.05.25 в 08:05

Бостън и Токио на една сцена: силен старт на "Пражка пролет"

От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..

публикувано на 12.05.25 в 16:53

Аюуне Суле и Франсис Аямга с два концерта в България

Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..

публикувано на 12.05.25 в 16:37

Незабравимата Гена Димитрова

Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..

публикувано на 10.05.25 в 08:05