Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското училище „Азбука“ в град Дъблин в Седмицата за България

4
Снимка: www.bulgarianschool.ie

Как посреща празниците Българското училище „Азбука“ в Дъблин, Ирландия, в своята Седмица за България? Да съхрани българското у децата си – това е основната мисия на училището и неговите преподаватели. 

"Ние бяхме едно от първите училища, регистрирани по постановлението от 2011 г. Сега задачата ни е да пазим това, което сме създали. Като статут не сме се променили много. Мисля, че като училищен ръководител съм много по-уверена. Мисля, че сме един страхотен екип – уникални учители, колеги... Ние сме и приятели – всички сме тук със сърцата и душите си. Тук в Дъблин сме 8 учители, 1 учител – Кремена Чинова е в Тюламор. Пак в Дъблин имаме трима ръководители на извънкласни дейности – двама по танци и един по спорт." – разказва директорката на училището Зорница Гоган.

Зорница Гоган, директор на Българското училище „Азбука“, Дъблин„Истинското послание зад думите „Човек е учител по душа, не по професия“ разбрах, когато напуснах учителската си работа в България и се установих тук, в Дъблин. Изключително много ми липсваше положителната емоция и удовлетворение от всекидневната ми работа с децата. Благодаря на всички, които ме направиха част от тази позитивна и благородна идея, наречена Българско училище „Азбука“.

Българско училище „Азбука“ в град Дъблин, Ирландия, отваря врати в началото на учебната 2008/2009 година по инициатива на българи, желаещи децата им да изучават майчин език, и с активната подкрепа на тогавашния посланик на България в Ирландия Емил Ялнъзов и съпругата му Силвия Николова. В последствие е създаден Българският образователен и културен център в Ирландия (БОКЦИ), чиято основна цел е да подкрепя функционирането и утвърждаването на училище „Азбука”. To e продължител на традициите на съществувалото до 2005 г. училище “Аз съм българче”.

Петя Сейменова, учител в Българското училище „Азбука“ в Дъблин, сподели своя опит:

"Близо 10 години работя тук. Тази работа ми дава връзка с България, чувствам се като у дома. Ние сме хората, които окуражаваме децата да говорят на български и се опитваме да предадем нашата любов към родината. Всяка година предавам частица от българските култура и знание на българските, а и на ирландските деца."  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35