Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското училище „Азбука“ в град Дъблин в Седмицата за България

4
Снимка: www.bulgarianschool.ie

Как посреща празниците Българското училище „Азбука“ в Дъблин, Ирландия, в своята Седмица за България? Да съхрани българското у децата си – това е основната мисия на училището и неговите преподаватели. 

"Ние бяхме едно от първите училища, регистрирани по постановлението от 2011 г. Сега задачата ни е да пазим това, което сме създали. Като статут не сме се променили много. Мисля, че като училищен ръководител съм много по-уверена. Мисля, че сме един страхотен екип – уникални учители, колеги... Ние сме и приятели – всички сме тук със сърцата и душите си. Тук в Дъблин сме 8 учители, 1 учител – Кремена Чинова е в Тюламор. Пак в Дъблин имаме трима ръководители на извънкласни дейности – двама по танци и един по спорт." – разказва директорката на училището Зорница Гоган.

Зорница Гоган, директор на Българското училище „Азбука“, Дъблин„Истинското послание зад думите „Човек е учител по душа, не по професия“ разбрах, когато напуснах учителската си работа в България и се установих тук, в Дъблин. Изключително много ми липсваше положителната емоция и удовлетворение от всекидневната ми работа с децата. Благодаря на всички, които ме направиха част от тази позитивна и благородна идея, наречена Българско училище „Азбука“.

Българско училище „Азбука“ в град Дъблин, Ирландия, отваря врати в началото на учебната 2008/2009 година по инициатива на българи, желаещи децата им да изучават майчин език, и с активната подкрепа на тогавашния посланик на България в Ирландия Емил Ялнъзов и съпругата му Силвия Николова. В последствие е създаден Българският образователен и културен център в Ирландия (БОКЦИ), чиято основна цел е да подкрепя функционирането и утвърждаването на училище „Азбука”. To e продължител на традициите на съществувалото до 2005 г. училище “Аз съм българче”.

Петя Сейменова, учител в Българското училище „Азбука“ в Дъблин, сподели своя опит:

"Близо 10 години работя тук. Тази работа ми дава връзка с България, чувствам се като у дома. Ние сме хората, които окуражаваме децата да говорят на български и се опитваме да предадем нашата любов към родината. Всяка година предавам частица от българските култура и знание на българските, а и на ирландските деца."  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00