Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вселена под непадаща звезда

Поетът, на себе си верен, е верен на всички хора

Георги Константинов
Снимка: Ани Петрова

"Звездите са точно там, където трябва да бъдат, за разлика от хората. Човек не трябва да върви, забил поглед в земята в носовете на обувките си. Трябва да поглежда и към звездите, да усети колко просторен е светът, да се усети като част от Вселената или поне от Галактиката, или поне от Слънчевата система..." Това казва поетът Георги Константинов в най-новата си стихосбирка – "Непадаща звезда".

Едно извисяване на духа винаги прави човека по-изправен, с по-широк поглед към света, може би и по-влюбен в живота!

Поетът смята, че недостигът на духовност се дължи на това, че за мнозина духовното, културното извисяване стига до екрана на телевизора. Извън това – нищо друго. Има поезия, симфонична музика, театър, красота на човешките взаимоотношения, мечта за по-друг живот... Това като че ли остава зад кулисите.

Непадаща звезда – нали всяка паднала звезда е едно сбъднато желание, осъществена мечта

Звездна лотария

И пак не спя

в нощта на Персеидите.

Звезди се ронят тихо

над сънищата на града.

Освен една, която

за късмет избирам...

Улучил съм!

Стои си тя в небето!

Не пада моята звезда!

"Астрономията е била част от моето юношеско бленуване за голяма Вселена", споделя авторът – Всички елементи, от които са създадени звездите, те са и в нас."

Има много критични стихотворения в сатиричния цикъл "Кафе от ръж" 

"Като че ли сега по-малко хората се интересуват какво казва поетът, колкото и страшни истини да казва. Както веднъж ми каза световноизвестната румънска поетеса Ана Бландиана, "Ето в такова време живеем, в което свободата на словото обезцени стойността на словото. Преди поетът беше като че единствен, който си позволява да говори истината. Сега неговата дума, даже да е много мъдра, не се слуша". 

Поетът, на себе си верен, е верен на всички хора – казва Георги Константинов в свое стихотворение.

За овцете, които пасат еделвайси, за достъпната и недостъпна красота, за звездите и мечтите, за човешката и звездната светлина... можете да чуете в звуковия файл.

Премиерата на новата стихосбирка на Георги Константинов се отлага. Издателство "Хермес" ще обяви нова дата за събитието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50