Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите български диригентки: Калина Василева

Снимка: личен архив

Калина Василева е родена през 1989 г. в гр. Шумен в семейство на музиканти. Завършва НМУ „Любомир Пипков“ – София със специалност флейта. През 2013 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ - София, Инструментален факултет, в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. Работи като оркестрант в състава на Софийската опера и балет за сезона 2012/2013. Носител е на награди от национални и международни конкурси: специална награда от конкурса за инструменталисти „Арт Амфора“ в РКИЦ - София (2004 г.), награда за изпълнение на произведение от Волфганг Амадеус Моцарт от конкурса „Музиката и земята“ - София (2006 г.), първа награда от конкурса „M.A.G.I.C.“ за немска и австрийска музика – Бургас (2007 г.), втора награда от конкурса за камерна музика в гр. Своге (2011 г.)

Участвала е в майсторските класове на проф. Филип Бернолд, Патрик Галоа (Франция), проф. Ясуо Ямамото (Япония), Петер Лукас Граф (Швейцария) и др. Била е солист на Държавен симфоничен оркестър - Шумен, Оркестър „Орфей“ - Перник, Филхармонията в Разград, Академичния симфоничен оркестър към НМА.


Калина Василева завършва Теоретико-композиторския и диригентски факултет на НМА „Панчо Владигеров“ със специалност оперно-симфонично дирижиране в класа на проф. Пламен Джуров и ас. Георги Патриков. На 7.12.2011 г. дебютира като диригент на Академичния симфоничен оркестър. Изнасяла е концерти като гост-диригент в Шумен и Разград. От септември 2013 е назначена като диригент в „Симфониета“ Шумен.

По случай 170-годишнината от основаването на първия български оркестър беше издадено нейното изследване „Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес“, която ще бъде представена на 11 март от 18 часа в Регионалната библиотека „Стоян Чилингиров“ в Шумен, после на 17 март в Русе на МФ „Мартенски музикални дни“, а след това на МФ „Софийски музикални седмици“, както и на ММФ „Варненско лято“ на 11 юли.

В звуковия файл можете да научите какво сподели Калина Василева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25