Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По какви признаци са дискриминирани жените в България

Доц. Ана Джумалиева
Снимка: Георги Корнейков, БНР

Образуваните преписки по признак пол в Комисията за защита от дискриминация (КЗД) през годините са 277, като над 75 на сто по оплаквания са от жени. За последната 2019 година образуваните преписки по признак пол в КЗД са 36. Преписките с оплаквания по този защитен признак се разпределят във втори специализиран състав, а при оплаквания и по други признаци – в петчленни заседателни състави за множествена дискриминация.

В производството пред Комисията са перманентни жалбите на бъдещи майки или на жени, върнали се от майчинство, от неблагоприятното отношение на работодателите към тях. Всички те често са обект на неравнопоставеност в индексации на заплати, във възможностите за повишаване на квалификацията, игнорирани са, създава им се такава работна среда, която да бъде тормоз за тях и да ги принуди да напуснат. 

Има и оплаквания и от жени, подложили се на инвитро процедури, които са възпрепятствани при осъществяването им.

Често срещани оплаквания в КЗД за дискриминация по признак пол са за неравно заплащане между мъже и жени. 

Има образувани преписки в КЗД по оплаквания и за сексуален тормоз, като жалбите с подобни оплаквания не са много през годините поради деликатността от казуса и страха да му бъде дадена гласност. 

В тези оплаквания в повечето случаи работната среда е мястото, където става деянието.

Експертите и регионалните представители на Комисията за защита от дискриминацияпри безвъзмездните правни консултации съветват потърпевшите от всякакъв вид неравно третиране в сферата на заетостта, да потърсят помощта на КЗД, като надскочат страха и притесненията и започнат да отстояват осъзнато правата си. По този начин те ще помогнат не само на себе си, а и на други жени, които са обект на дискриминация от страна на работодателите. Когато обвиненията са обосновани и обективно доказани, КЗД има механизми, с които да ограничава подобни нарушения на закона. Повече по темата ще чуете от доц. д-р Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51