Образуваните преписки по признак пол в Комисията за защита от дискриминация (КЗД) през годините са 277, като над 75 на сто по оплаквания са от жени. За последната 2019 година образуваните преписки по признак пол в КЗД са 36. Преписките с оплаквания по този защитен признак се разпределят във втори специализиран състав, а при оплаквания и по други признаци – в петчленни заседателни състави за множествена дискриминация.
В производството пред Комисията са перманентни жалбите на бъдещи майки или на жени, върнали се от майчинство, от неблагоприятното отношение на работодателите към тях. Всички те често са обект на неравнопоставеност в индексации на заплати, във възможностите за повишаване на квалификацията, игнорирани са, създава им се такава работна среда, която да бъде тормоз за тях и да ги принуди да напуснат.
Има и оплаквания и от жени, подложили се на инвитро процедури, които са възпрепятствани при осъществяването им.
Често срещани оплаквания в КЗД за дискриминация по признак пол са за неравно заплащане между мъже и жени.
Има образувани преписки в КЗД по оплаквания и за сексуален тормоз, като жалбите с подобни оплаквания не са много през годините поради деликатността от казуса и страха да му бъде дадена гласност.
В тези оплаквания в повечето случаи работната среда е мястото, където става деянието.
Експертите и регионалните представители на Комисията за защита от дискриминацияпри безвъзмездните правни консултации съветват потърпевшите от всякакъв вид неравно третиране в сферата на заетостта, да потърсят помощта на КЗД, като надскочат страха и притесненията и започнат да отстояват осъзнато правата си. По този начин те ще помогнат не само на себе си, а и на други жени, които са обект на дискриминация от страна на работодателите. Когато обвиненията са обосновани и обективно доказани, КЗД има механизми, с които да ограничава подобни нарушения на закона. Повече по темата ще чуете от доц. д-р Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация.
В рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден", Данита Зарачинова от сдружение "За Земята" сподели своята гледна точка за управлението на отпадъците в България и предизвикателствата пред постигането на устойчиво развитие. "В България произвеждаме все повече отпадъци", заяви тя. "В по-добре развитите икономически..
"Как да възпитаваме момичета" е известната книга в помощ на родителите от Стив Бидълф , която скоро беше преиздадена в допълнен вариант, съобразен с особеностите на нашето съвремие. Новото издание в "Нашият ден" представя Екатерина Виткова . Психологът и терапевт Бидълф се занимава с тази дейност в продължение на 40 години, като периодично..
"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
"Следва изпълнението на Жана Янева!…", но, докато звучи в главата на зрителите красивият глас на Мария Илиева, която дава живот на думите на Дамян Дамянов..
"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024..
Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg