Не наследяваме земята от предците си, вземаме я назаем от децата си. Започвам „Покана за пътуване“ с тази древна африканска поговорка, за да загатна накъде ще пътешестваме. Това беше хитър трик, за да събудя любопитството ви.Че кой не иска да слуша за резервати, диви животни и племена. Обещавам ви пътешествие до Танзания, Южна Африка и Кения, но преди това ще отскочим до Бродуей с помощта на водещата на „Графити по въздуха“ по програма „Хоризонт“ Светлана Дичева. Тя е присъствала на мюзикъл, посветен на наелектризиращата Тина Търнър.
Изпълнителката на главната роля Ейдриън Уорън вече е получила еквивалента на „Оскар“ в света на мюзикълите – наградите „Тони“ и „Лорънс Оливие“.
Продуцент на спектакъла е самата Тина Търнър, а Опра Уинфри е най-големят му почитател. В него Ейдриън Уорън изпълнява 23 от песните на „оригинала“ плюс още една за задължителния „Бис“.
Втората част от разговора със Светлана Дичева не е толкова бляскава, но пък разтърсва с емоционалността си. Журналистката е посетила в Ню Йорк мемориала, отбелязал Кота Нула – мястото, където са били кулите близнаци. Младият израелски архитект Майкъл Арад печели конкурса, в който участвали хиляди творци, с нестандартната си идея да почете паметта на загиналите с парк, в чийто център са няколко басейна, в които се изливат тонове вода, а по металните парапети са изписани имената на жертвите.
Дубай е една от модните посоки за българите в последните години. Особено през студените месеци. Ирина Люцканова обаче не се е подвела по клишетата за охолното емирство и е погледнала по-навътре и по-надалеч. Някои се връщат от там с покупки, а тя си е донесла мъдрост и мотивация. Нейните впечатления ще откриете в отделен материал на сайта на БНР.
Същото се отнася и за разходката из най-хубавите места за фотосафари в Африка.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg