Не наследяваме земята от предците си, вземаме я назаем от децата си. Започвам „Покана за пътуване“ с тази древна африканска поговорка, за да загатна накъде ще пътешестваме. Това беше хитър трик, за да събудя любопитството ви.
Че кой не иска да слуша за резервати, диви животни и племена. Обещавам ви пътешествие до Танзания, Южна Африка и Кения, но преди това ще отскочим до Бродуей с помощта на водещата на „Графити по въздуха“ по програма „Хоризонт“ Светлана Дичева. Тя е присъствала на мюзикъл, посветен на наелектризиращата Тина Търнър.
Изпълнителката на главната роля Ейдриън Уорън вече е получила еквивалента на „Оскар“ в света на мюзикълите – наградите „Тони“ и „Лорънс Оливие“.
Продуцент на спектакъла е самата Тина Търнър, а Опра Уинфри е най-големят му почитател. В него Ейдриън Уорън изпълнява 23 от песните на „оригинала“ плюс още една за задължителния „Бис“.
Втората част от разговора със Светлана Дичева не е толкова бляскава, но пък разтърсва с емоционалността си. Журналистката е посетила в Ню Йорк мемориала, отбелязал Кота Нула – мястото, където са били кулите близнаци. Младият израелски архитект Майкъл Арад печели конкурса, в който участвали хиляди творци, с нестандартната си идея да почете паметта на загиналите с парк, в чийто център са няколко басейна, в които се изливат тонове вода, а по металните парапети са изписани имената на жертвите.
Дубай е една от модните посоки за българите в последните години. Особено през студените месеци. Ирина Люцканова обаче не се е подвела по клишетата за охолното емирство и е погледнала по-навътре и по-надалеч. Някои се връщат от там с покупки, а тя си е донесла мъдрост и мотивация. Нейните впечатления ще откриете в отделен материал на сайта на БНР.
Същото се отнася и за разходката из най-хубавите места за фотосафари в Африка.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg