Сдружението "Тук-там" навърши 12 години! „Тук-там“ е глобална общност от хора, които искат да помагат на България – от тук или от там, но заедно. В основата на това са хора, които са били в чужбина, връщат се обратно в страната ни и търсят контакт с хора, които също са получили опит и са работили навън. Така започват постепенно да се срещат и да изграждат професионални контакти и да търсят как по-добре да се развият на местно ниво и да бъдат полезни тук. Колко истории на завръщането на млади български професионалисти се случиха за 12-годишното съществуване на сдружението „Тук-там“?
Мила Топалова е от 2 години в сдружението и специалист партньорства в „Тук-там“. Мила е бакалавър по „Хотелиерство и Туризъм“ в Англия през 2014 г., след което работи няколко години във финансовите отдели на различни компании в Лондон. Декември 2016 г. на коледното парти на "Тук-там" записва в Капсулата на времето желанието да се върне в България и 5 месеца по-късно сбъдва мечтата си. Работи две години като счетоводител, но не спира да търси призвание, което да я вдъхновява и точно затова се включва към екипа на „Тук-там“ през 2019 г. Свободното си време обича да запълва със смислени каузи и затова е активен доброволец към различни инициативи, най-вече насочени към образование и кариерно развитие.
Теодора Черкезова е миниджър проекти в „Тук-Там“. Теди, както я наричат всички, е търсеща, любопитна и позитивна. Смята, че всички смислени каузи се случват благодарение на подходяща комуникация, отдаденост и желание за взаимно развитие и подкрепа. Завършва „Журналистика“ в НБУ, а за да допълни „картината“, заминава да учи „Реклама и връзки с обществеността“ по програма „Еразъм“ в Испания. Професионалния си опит добива предимно в областта на ПР и маркетинг, но се интересува от кариерно развитие и обучения. Дългогодишен доброволец и енстусиаст в академия, развиваща програма за бизнес умения по методите на неформалното образование. Теди става част от екипа на „Тук-Там“, защото припознава и се вдъхновява от ценностите на екипа. Смята това за чудесна възможност да допринесе за облика на една още по-добра България и да добави частица към смислените каузи.
Мила Топалова и Теодора Черкезова гостуваха в "Нашият ден" и разказаха за историята на „Тук-там“.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg