Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако в Царево е денят „след“

Сградата на община Царево
Снимка: БНР Бургас

В „Нашият ден“ си представяме, че в Царево е денят след общественото обсъждане на най-важния документ за бъдещото развитие на община Царево – Общия устройствен план.

Срещаме ви с Вера Стаевска, председател на Сдружението за изследователски практики, чиято е и инициативата „Зелени закони“, с Борислав Борисов от фейсбук групата „Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг“ (в нея има информация за възможните действия по отношение на ОУП на Царево, както и примерно възражение, което всеки може да изтегли и допълни; групата е отворена и видима за всички, не се изисква членство), с главния архитект на община Царево Даниел Калудов и с още много притежатели на позиции по темата.

Ще разберете как един кмет може едновременно да отсъства от сградата на една община и в същото време да е на среща в нея, както и защо дори опозиционерите в Царево не искат да говорят по темата за предстоящото застрояване.

Ще чуете отговора на две министерства. Министерството на околната среда и водите попитахме:
• За всички защитени зони, които попадат в община Царево, ли е извършена оценката за съвместимост с целите на НАТУРА 2000?
• Предвижда ли проектът ново сериозно застрояване на крайбрежието?
• Решава ли проектът проблемите с пречистването на отпадните води и водоснабдяването на курортните зони?

А към Министерството на регионалното развитие и благоустройството се обърнахме със следните въпроси:
• Бил ли осигурен законово регламентираният достъп до проекта за ОУП?
• Били ли са налице всички документи, включително в графичната им част?
• Осигурено ли е техническо лице, което да разяснява съдържанието на проекта?
• Постъпили ли са в МРРБ сигнали от граждани, които не са успели да се запознаят с проекта?

Ще търсим отговор и на най-важния въпрос – възможно ли е Синеморец да се застрои близо 7 пъти повече, а Резово да се окаже собственик (по документи) на километри пясъчни плажове.
Повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10