Историята на едно иновативно училище в България или защо училището "Любен Каравелов " в Копривщица избра сугестопедичния метод на обучение като възможен и успешен за своите деца? Сугестопедичният метод се използва при чуждоезиковото обучение, компютърно моделиране се изучава още от началния курс, а всички деца се учат да свирят на музикални инструменти.
Мария Паралеева, преподавател в иновативното училище "Любен Каравелов", обясни: "Аз съм начален учител и при нас сугестопедията навлезе в ограмотяването в 1-ви клас – това е една от иновациите, също и английски език в начален етап.
За ограмотяването
В начален етап за мен това е най-важното – да могат децата бързо да се научат да четат. Методът сугестопедия дава точно това. Граматиката се усвоява с много по-бързи темпове, по-голям е обемът на материала, който децата могат да поемат, и най-важното –
Децата не се изморяват така бързо, както при аналитико-синтетичния метод.
Всеки учител, който полага усилия да обучи децата и ги обича, намира своя начин. Ние в нашето училище намерихме сугестопедията. Това е български метод на проф. Георги Лозанов и проф. Евелина Гатева. При този метод има няколко закона и първият е любов – любов към професията, любов към децата. Да си дадем свободата, ние, учителите – да развием материала по интересен начин. Идеята на сугестопедията е да се синхронизират нещата с желанието на другите. Учителят обикновено казва "Искам да направите това", вместо "Бихте ли искали да направите това". Защото ако на всяко дете според темпото му се даде време, то би разкрило своите резерви."
С любов и желание се постига всичко, категорична е Мария Паралеева.
Настоящият кмет на Копривщица Бойка Дюлгерова и предишен директор на иновативното училище "Любен Каравелов" е човекът – първоначален двигател на нещата в училището. Тя разказа за "Нашият ден" историята на училището, за това как ѝ е дошла идеята да използва метода сугестопедия, и за надгражданията:
"Всички ми казваха преди 10 години, че това в Копривщица не може да се случи, но се случи. Аз вярвам, че винаги когато човек работи, когато вярва в нещо, когато духът го иска, винаги се случва."
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg