Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кодовите думи "лична хигиена"

Снимка: Pixabay

Световната здравна организация обяви Пандемия на Covid, епидемията от новия вид коронавирус 19. От 13 март САЩ спират достъпа на хора, пристигащи от Европа, до края на месеца засега. Много хора пренебрегват личното си здраве и не ограничават пътуванията си. Тази инфекция не е толкова страшна като чумата, но е много опасна за възрастните хора и се разпространява както грипа. Като се следват съветите и инструкциите, поместени на сайтовете на Министерството на здравеопазването и на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), може да се намалите рискът от зараза. Има мерки за индивидуалната защита, които не са скъпи, но помагат за предпазване и предотвратяване на разпространението на вируса. 

Ето някои от тях, които препоръча проф. Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ и член на Оперативния щаб, срещу коронавируса:

Да се ограничат посещенията на публични места;
Да се поддържа дистанция един до два метра;
Да се избягват ръкостисканията и прегръдките;
Внимателно и редовно да се мият ръцете си, най-малко 20 секунди със сапун, до китките – по възможност с топла вода;
Да се носят тоалетни кърпички (ако не са с алкохол, се прибавя спирт в пакета и се затваря добре).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12