Световната здравна организация обяви Пандемия на Covid, епидемията от новия вид коронавирус 19. От 13 март САЩ спират достъпа на хора, пристигащи от Европа, до края на месеца засега. Много хора пренебрегват личното си здраве и не ограничават пътуванията си. Тази инфекция не е толкова страшна като чумата, но е много опасна за възрастните хора и се разпространява както грипа. Като се следват съветите и инструкциите, поместени на сайтовете на Министерството на здравеопазването и на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), може да се намалите рискът от зараза. Има мерки за индивидуалната защита, които не са скъпи, но помагат за предпазване и предотвратяване на разпространението на вируса.
Ето някои от тях, които препоръча проф. Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ и член на Оперативния щаб, срещу коронавируса:
• Да се ограничат посещенията на публични места;
• Да се поддържа дистанция един до два метра;
• Да се избягват ръкостисканията и прегръдките;
• Внимателно и редовно да се мият ръцете си, най-малко 20 секунди със сапун, до китките – по възможност с топла вода;
• Да се носят тоалетни кърпички (ако не са с алкохол, се прибавя спирт в пакета и се затваря добре).
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg