Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три великолепни българки в „Неделен следобед“

За 8 март Европейският съюз за телевизия и радио предложи тема „Жената в музиката“. Ние в програмата решихме да разширим времетраенето на проекта и в различни предавания през март да ви срещаме с българските музикантки. Това правим в „Звукови хроники“, където във вторник гостуват млади български диригентки, а в петък джаз певици. Всеки вторник в „Между барока и рока“ акцентът също е поставен върху известни изпълнителки и композиторки.

Добринка ТабаковаДнес ние добавяме още имена и ще ви представим три известни българки. Това са композиторката Добринка Табакова, чийто втори самостоятелен диск беше избран за един от най-добрите албуми на 2019 г. от екипа на престижното британско списание „Грамофон“, а специализираното издание „Хор и орган“ направи обширна статия за нея.

Ето и избраната музика:
• Сюита в старинен стил, изпълнена от Максим Рисанов – виола и диригент; Вайва Ейдукайте-Сторастине (чембало) и Литовски камерен оркестър;
• „Замръзнала река тече“ в изпълнение на Роман Минтс (цигулка), Раймондас Свиакевичус (акордеон), Донатас Багурскас (контрабас);
• „Орфеева комета“ в изпълнение на СО на БНР с диригент Марк Кадин.
• Симфонична поема „Тракия“ в изпълнение на СО на БНР с диригент Росен Гергов.

В звуковия файл чуйте какво сподели Добринка Табакова.

Ще ни гостува и проф. д-р Борислава Танева – професор в Музикалната академия, преподавател по пиано с много майсторски класове, заместник-ректор на академията с ресор международна и художественотворческа дейност, концертиращ пианист с много самостоятелни концерти и често канена за солист на различни състави у нас и в чужбина, композитор, чието най-ново произведение, поръчано от СФ, трябваше да се изпълни на 8 март и което, надявам се, все пак да прозвучи в по-късен концерт. Отпреди година тя е и артистичен директор на Моцартовия фестивал в Правец. 

В предаването ще прозвучат:
• „Дали е сън“ цикъл песни за сопран, пиано и виолончело в изпълнение на Теодора Несторова, Маргарита Илиева и Теодора Атанасова. Песните са „Очарована“ по тест на Доба Габе, „Ти искаше“ по текст на Елисавета Багряна и „Привечер“ по текст на Блага Димитрова;
• „Пет кратки пиеси“ от Артур Лорие в изпълнение на Борислава Танева.

Чуйте разговора с Борислава Танева.

Третият ни гост е диригентката Деляна Лазарова, която съвсем скоро спечели Международния конкурс за диригенти Siemens Hallé 2020. След този конкурс тя ще бъде помощник диригент в продължение на две години на Марк Елдър, главен диригент на един от най-старите английски симфонични оркестри в Манчестър. Тя ще бъде и титуляр диригент на Младежкия оркестър Hallé. На 16 март Деляна Лазарова ще се яви на първия конкурс за диригентки „La Maestra“ в Париж, който засега не е отменен.

Под диригентството на Деляна Лазарова ще прозвучат:
• Симфония №5 от Чайковски – 1 част в изпълнение на СО на Аспен;
• Симфония №2 от Сибелиус – 2 част  свири фестивалния оркестър на Аспен;
• Увертюра „Ромео и Жулиета“ на Чайковски изпълнена от Филхармоничен оркестър на Храдец. Кралове представя.

В звуковия файл чуйте какво разказа Деляна Лазарова.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20