Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на св. Патрик

БНР Новини
Честване на св. Патрик
Снимка: Pxhere

На 17 март светът обича да отбелязва Деня на Ирландия с веселие и пищни тържества. Cмятa ce, чe cвeти Пaтрик, покровителят на Ирландия, e умрял нa 17 мaрт 461 гoдинa. 

Дaтaтa e избрaнa и за прaзник нa ocтрoв Мoнceрaт нa Кaрибитe, както и в в кaнaдcкaтa прoвинция Нюфaундлeнд.

Интересно е да се знае, че самият Патрик не е ирландец. Роден е в Шотландия, а родителите му са римляни. Бил е пленен и откаран в робство в Ирландия, после се отдава на мисионерството и покръства келтските езичници.

Друга легенда, свързана със светеца, твърди, че той донесъл латинската азбука в Ирландия. Приписва му се и прогонването на змиите, на което англичаните обичат да се шегуват, че там не е имало твърде много змии, затова му е провървяло. 

Има и друга версия, че друидите са имали татурани змии по ръцете и дейността на св. Патрик всъщност е била насочена срещу тях.

Друг забавен факт е, че дрехите на светеца били сини, но заради използваната от него детелина – символ на Светата Троица – зеленото се налага като основен цвят.

Детелината заема значително място в символиката на 17 март, но на герба на Ирландия има златна лира със сребърни струни. Тя е единствената страна с музикален инструмент на герба, подчертаваща отношението на ирландците към музиката.

Да се върнем на свети Патрик обаче – денят му се отбелязва за първи път през 1737 г. в Бостън, където има значително ирландски емигранти. Днес около 34 милиона американци твърдят, че имат ирландски корени, така че честванията в САЩ са големи.

Ирландците са известни с любовта си към празнуването и в Деня на св. Патрик произнасят тържествени тостове, ето един от тях: "Нeкa пoкривът нaд глaвитe ни никoгa нe пaдне и нeкa нaшитe приятeли, кoитo cмe приютили пoд тoзи пoкрив, никoгa нe ни изocтaвят".

Чуйте още любопитни факти за ирландската култура от Елтимир Цветански, барман от 15 години в софийски ирландски пъб.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалище в Пловдив помага на глухи хора да развиват актьорски умения

Как Народно читалище "Мустафа Кемал Ататюрк - 2003" - Пловдив помага на глухи и чуващи да общуват и да развиват актьорски умения? Това се случва чрез проекта "Инклузивно обучение по актьорско майсторство за глухи и чуващи". Идеята за проекта е на председателя на читалището – Сердар Чалъшкан, самият той актьор и режисьор. Мотивира го фактът,..

публикувано на 22.11.25 в 11:21
Спас Спасов

Спас Спасов: Беше внушено на обществото, че на Коцев мястото му е в ареста

Какво следва за кмета на Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. Съдия Светла Даскалова "Съдия Светла Даскалова е съдия във Варненския окръжен съд и това към момента е всичко, което може да бъде казано за нея. Няма нещо, което трябва да бъде добавено, за да бъде поставено в..

публикувано на 22.11.25 в 08:50
Ву Нгуен

Диалог в глина: Пътят на един виетнамец към българското изкуство

Днес в рубриката "Мигранти с таланти"  ви срещаме с Ву Нгуен . Той е роден във Виетнам, но когато е на 11 години, идва да живее в България със своето семейство. Първоначално учи в Бургас и София, а после заминава за САЩ. Там изучава много и разнообразни неща – бизнес, компютърни науки, живопис, журналистика. Днес Ву Нгуен работи в IT сферата, но..

обновено на 21.11.25 в 10:59
Мария Чернева

Все по-рядко ни се отдава, като журналисти, да видим, да пипнем, да покажем как нещо се случва

Да създаваш телевизия – от красотата на остров Ливингстън до кошмарите на българската социална действителност – разговор в "Нашият ден" с журналистката от БНТ Мария Чернева . Разговорът започва със звукова картина от филма на Чернева за работата на учените на о. Ливингстън. Журналистката споделя за стремежа да покаже, а не да разкаже дадена..

публикувано на 21.11.25 в 10:41
Православна икона от XVII или XVIII

Ден на християнското семейство – история и символи

На 21 ноември християнският свят чества един от 12-те господски празници – Въведение Богородично . За светото предание, свързано с първите стъпки на св. Богородица към Бога, за отбелязването на празника като Ден на християнското семейство в България – разказва Ана-Мария Кръстева , водеща на предаванията "Благовестието" и "Сътворението" по програма..

публикувано на 21.11.25 в 09:28