Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Стоянов:

Новите табели в планините могат само да объркат туристите

Снимка: Явор Стоянов/личен архив

Явор Стоянов – дипломат и планински водач, преди няколко дни сигнализира екипа на „Нашият ден“ за  туристическите обекти и пътеки в Рила. По-точно съобщението беше за новите табели, които не помагат на планинарите, а дори могат да ги объркат, защото е използван неправилно методът GPS (както на автомобилите), а не широко застъпената система на азимутните планински предупреждения. 

Разликата между двете неща е, че първите не засягат разнообразието на планинския релеф, а вторите – могат да го обозначат… Какво означава това – че при намалена видимост ще има риск от объркване на пътя, което може да доведе до изгубване или дори нещо по-лошо в планината. Нещо повече – погрешните табели вече са поставени в седловината Раздела на Рила, която е своеобразен кръстопът и оттам тръгват пътищата към хижите „Седемте езера“, „Рилски езера“ и „Ловна“…

Както стана ясно – цялата работа с изработването на подобни маркировки е всъщност усвояване на средства по програмата „Еразъм+“…

А кой е Явор? Той е дипломат от кариерата, работил е само това през целия си живот, последно знаем, че е бил съветник в българското посолство в Букурещ… Не говори почти никога за основната си професия… Може да говори единството за голямата си страст – планините.

Мечтите на Явор Стоянов след дипломатическите срещи и приеми се свързват единствено с планините, но не само като туристически маршрут, а и като хоби… През последните години другата му титла е доброволец и дипломиран планински водач. Откъде пък и диплома за планински водач – би попитал някой. Да, вече има и такова образование, и Явор е един от първите преподаватели и учители на планинските водачи и спасители. Попитахме го – той къде се е учил, той отговори кратко „От практиката ми в лошите часове в планината“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03