Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли българинът авариен фонд

Снимка: архив

Въпреки че е 1 април, финансите съвсем не са шега. Имате ли авариен фонд за кризисни ситуации? Подготвени ли сте за извънредни обстоятелства? Финансовият консултант Стойне Василев препоръчва на всеки:

"1. Помислете за своята защита. Ако все още имате доходи и не сте останали без работа, помислете за увеличаване на своя авариен фонд. Т.е. за парите, които ще ви трябват в следващите месеци или при някаква извънредна ситуация (ако намалят заплатите или останете изобщо без доходи). 

2. Оптимизирайте разходите. Когато сте вкъщи, това може би не е толкова сложно. Заделяйте по-голяма част от своите доходи. За инвестиции и неинвестиционни покупки периодът не е подходящ. Отложете по-големите разходи – жилище, кола... – изчакайте да видите как ще се развие ситуацията, защото, ако продължи малко повече, със сигурност това ще засегне доходите на всеки един от нас."

За хората с кредити:

"Ако се върнем назад преди 12 години, когато беше предишната световна финансова криза, доста хора имаха проблеми с плащането на месечните вноски и част от тях загубиха жилищата си. Моят съвет към хората с кредити е да помислят да създадат един такъв фонд, с който да си покрият вноските за 6 месеца или повече. За безлихвените кредити – бих препоръчал да се тегли такъв кредит наистина в краен случай, ако тези пари трябват за купуване на храна, лекарства и други неотложни разходи. Дори безлихвени, това са кредити, които трябва да се връщат, това не е подарък, който се получава без нещо насреща."

За хората без авариен фонд

"Проучванията в България показват, че над 80% от хората нямат авариен фонд. Ако сега трябва да го създават, може би е малко късно. Все пак, ако извънредното положение се олекоти, дори да заделите съвсем малък процент, създайте такъв фонд. 

Защото икономиката няма да се възстанови толкова бързо, колкото и да ни се иска. Последствията от тази криза ще продължат до края на тази година, а и следващата за много отрасли, и сега е моментът да помислите за вашата защита и за вашите спестявания.

Ако можете да отделяте 5-10% като минимум и този авариен фонд да покрива унифицираните разходи – битови сметки, наем, вноски по кредити – поне за 6 месеца. Това да стане, като оптимизирате разходите и отложите някои покупки."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато овладееш държавата и бизнеса, най-големият ти враг става гражданското общество

Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..

публикувано на 08.02.25 в 10:00
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54