Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фичър за Борис, Иван, Енинка, Митра...

Снимка: Даниела Манолова


Митарства е рядко употребявана старинна дума в съвременния български език. Била е използвана в жанра житие на старата българска литература от IX и X век и комбинира в едно няколко значения: странствания, пътешествия, пътувания и приключения, свързани със страдания, които водят до укрепване на човешкия дух, също така лутания, преминаване от заблуда към реалност и борба за отстояване на собственото аз. Освен някогашния религиозен оттенък в думата е заложена и представата за крехкостта на човешкото битие на фона на всеобхватността на света и неговото епично разнообразие.

„Митарствата на Гърневи“ е опит за документална сага. Конструиран като пъзел от истории, които ту неочаквано се преплитат, ту скачат напред и назад във времето, ту приключват с изненадващи разкрития, фичърът се стреми да построи „в движение“ галерия от образи и същевременно да създаде акустичен еквивалент на онова особено усещане за мощно и неравномерно течение на времето на Балканите.

Историите започват, приключват или просто преминават през живота на тримата главни герои: Борис, Марияна и Иван, потомци на рода Гърневи. Персоналното разследване на Иван Гърнев го отведе почти 200 години назад във времето и назад в историята на пра пра родителите си, едно само по себе си изключително рядко постижение за бурната история на България, където поколенията изчезват в мъглата на времето без никакви писмени свидетелства векове наред. 

Персоналното разследване на Иван Гърнев го отведе и далеч извън границите на България – в Мюнхен, където Кочо Гърнев, единственият български художник, присъстващ във френската класация „Художници на ХХ век“, е поддържал малко артистично заведение. И още по-далече – в Кито, Еквадор, където друг митарстващ Гърнев създава цял нов клон на рода и става губернатор на щат, а еквадорските му потомци предприемат свои странствания в посока Щатите. Персоналното разследване на Иван се случва пред микрофона и неусетно зад простите записи от Либяхово (Илинден), Тешево, Гоце Делчев, София се натрупаха образи, истории, сцени, уникален език и звук.

Фичърът е правен през 2014 година и сега предлагаме нова версия като минисериал в три части.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02