Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Светлана Велизарова:

Вярвам, че този вирус ще бъде преборен

д-р Светлана Велизарова
Снимка: Личен архив

„В световен мащаб пневмонията заема второ място по отношение на детската смъртност. Всяка вирусна инфекция може да се усложни до бактериална такава.

Изследванията с влиянието над новия вирус на БЦЖ ваксината са в начален етап. От години БЦЖ ваксината се прилага при някои онкологични заболявания с положителен ефект.

Евентуално прилагане на БЦЖ ваксина при коронавируса се обмисля само за профилактика.“

„Коронавирусите не са непознати за науката. 

Повечето от сезонните настинки се причиняват от коронавируси. Принципът на вирусите е, че, когато се инфектират максимален брой хора, вирусът се самоунищожава. Нищо в природата не се губи.

Разпространението на новия коронавирус е чрез контакт със заразен или контакт със заразени повърхности. Така както можем да се заразим с хепатит от плодове в магазина, които някой заразен преди нас е пипал, така можем да се заразим сега и с новия коронавирус.

Covid-19 не е чиста въздушно-капкова инфекция. Грипът е типична въздушно-капкова инфекция. Всяка година в България умират 1500-2000 души вследствие на усложнения от грип.“

По отношение на масовото тестване за антитела, доц. Велизарова споделя: „Ако една трета от населението се изследва, може да се каже колко процента от населението са преболедували вече вируса.

Ако се окаже, че това са 60-70 процента, тогава няма опасност от втори пик на заразата. При повечето вируси човек изработва имунитет поне за 6 месеца напред.

Без да се създаде колективен имунитет, една вирусна епидемия няма как да се самоограничи. Това, че си заразен с коронавирус, не значи, че ще умреш, а това, че нямаш никакви симптоми, не означава, че не носиш вируса.

За пълноценната почивка доц. Велизарова споделя:

„Всички сме под стрес. Най-добрата почивка е, когато човек е сред природата. Най-добрият начин да изчистим мозъка е да редуваме интелектуалния труд с физически.

Няма никакви научни доказателства за това, че новият коронавирус не е естествен вирус. Единственото доказано е, че всички вируси обичат влагата.

Вярвам в интелектуалния потенциал на човечеството, че този вирус ще бъде преборен.“

Доц. д-р Светлана Велизарова е завеждащ Детската клиника към Многопрофилната болница за активно лечение на белодробни болести "Св. София". Тя е лекар с над 30 годишен опит. Има две специалности педиатрия и белодробни болести. Има повече от 60 научни публикации, а Детската клиника, която ръководи, е част от единствената болница по белодробни болести в България, която обхваща проблемите в белодробната патология.

В детската клиника се приемат деца от 0 до 18 години с хронична и остра патология на: астма, астматични пристъпи, различни пневмонии (бактериални и вирусни), алергични заболявания, ларингити, фарингити, усложнения от вирусни инфекции.

Детската клиника е единственият референтен център в България за лечение на туберкулоза на деца от 0 до 18 години. 

В момента в Детската клиниката се лекуват само хронично болни деца с туберкулоза, а в отделението за възрастни има настанени заразени с Covid-19, които са в средно тежко състояние.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Пеев: Даряването на органи е най-високият акт на хуманност

На връх Гергьовден честитим имения ден на журналиста Георги Пеев, който е гост в предаването "Terra Култура". В предаването той споделя и за вълнуващото си приключение от покоряването на върха Ухуру в планината Килиманджаро, което е осъществено през декември 2023 година. Георги Пеев има две трансплантации - на сърце и на бъбрек. Пеев обсъди..

обновено на 06.05.24 в 12:23

Гергьовден и родният културен туризъм. Какво предлага България?

На връх Гергьовден доц. д-р Соня Алексиева, PR експерт и член на Управителния съвет на Асоциацията за реклама и комуникации в туризма, е гост на предаването "Terra Култура". В него тя представя важността на този ден в българския културен календар и неговата роля за културния туризъм. По думите на доц. Алексиева около 200 000 българи празнуват..

обновено на 06.05.24 в 11:32
Празнично богослужение, в първия ден на Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София

Възкресение Христово – празникът на празниците

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

обновено на 05.05.24 в 13:39

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22