Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Богдан Руйчев:

На вратата – анестезиологът, голлинията – границата между живота и смъртта

Снимка: БГНЕС

След два-три брифинга на Националния оперативен щаб в мрежата се появи писмо, подписано от д-р Богдан Руйчев, анестезиолог с 40-годишна практика, реаниматор, сега пенсионер. Това писмо беше подкрепено от над 200 анестезиолози, работещи у нас и в чужбина. Недоумението е защо толкова специализирана информация се обсъжда по време на брифинга и как така лекари от ВМА могат да коментират некомпетентно въпроси, свързани с вентилация, интубация, като по този начин дезинформират населението и всяват паника.

За спецификата на интензивното лечение, професията на анестезиолога и на реаниматора, за лекарите и чиновниците – д-р Богдан Руйчев разказа образно в "Нашият ден":

"В съвременната медицина лекарите са организирани по специалности, по органи. Анестезиологът е д-р по обезболяване и по запазване на жизнените функции на човека в критични ситуации. 

Ако разположим лекарските специалности на едно футболно поле, в момента играем срещу вирус. Кого ще пуснем напред – вирусолози, лабораторни изследователи, в центъра – епидемиолози да правят връзката. Назад в защита – от едната страна инфекционисти, от другата страна – интернисти, и по средата – горките централни защитници личните лекари... 

Кой е на вратата – анестезиологът. Голлинията е границата между живота и смъртта.

За щастие в момента топката е все още в центъра на терена. На тези брифинги, първо, питам на това поле къде видяхте място за хирург? Затова той е издигнат стратег, той е наставникът на отбора. Няма лошо. Обаче това е националният отбор. А на клубно ниво във ВМА същият този стратег си има връзки с инфекциониста. И изведнъж дава възможност на инфекциониста да се обърне назад и да почне да командва вратаря как да лови топката и как се спасява дузпа. 

И тука скочиха всички анастезиолози, защото това е дълбоко отнемане на правата и не е безопасно за целокупното населениеЗапочнаха да излизат заглавия от рода: "Респираторите убиват, а не вирусът"! И се получи това безкрайно недоразумение.

Чиновниците

Чиновниците закриха Дихателния център. Той беше една блестяща реанимация за тежки продължителни реанимационни мероприятия, най-често дихателни. Преди 20 години в България стана една "рИформа". От управление на здравеопазването преминахме към здравен мениджмънт. В резултат на което болниците (клубовете на футболното поле) станаха търговски дружества. 

Само че кризата жестоко разкри тази колосално сбъркана философия. Реанимациите се оказаха ужасна тегоба на тези търговски дружества. Анестезиолозите се прехранват, защото дават упойки. А реаниматорите са тегоба, заедно с огромен състав реанимационни сестри, акушерки и т.н. – екипи, изграждани с години... Най-накрая – кадри, специалисти се измъкват навън... И в момента имаме блестящи анастезиолози, нямаме реаниматори

Да пази Господ топката да остане в центъра на терена, а не във вратарското поле, защото там става страшно. Ние сме изостанали далеч от средната европейска реанимация!

Д-р Руйчев призова да си останем вкъщи по Великден, за да не стига топката до вратарското поле.

Д-р Богдан Руйчев е работил над 20 години като анестезиолог-реаниматор в „Майчин дом” в столицата. Впоследствие започва да се интересува от някои направления на т.нар. "алтернативна медицина", а именно медитация, иглотерапия, лечебна гимнастика. Специализира зад граница и през 2008 година създава първата в България частна Клиника за лечение на болката.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35